Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE PRZED TOBĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny,

Film opowiada o niewidomych dzieciach przygotowywanych do samodzielnego życia przez wychowawców w Ośrodku dla Osób Niewidomych w Laskach. Obserwujemy dzieci w czasie ich codziennych zajęć, gdy uczą się, jak zapinać guzik, wiązać but czy poruszać w przestrzeni. To co dla nas jest oczywiste i proste, dla nich jest często bardzo skomplikowane.
"Świat jest śliski, chropowaty, mokry, pachnący, ciemny" - opisują swoje wrażenia uczniowie Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Nauczyciele i wychowawcy w ramach zajęć dydaktycznych przygotowują te dzieci do samodzielnego życia. Obserwujemy, jak radzą sobie z wykonywaniem codziennych, zdawałoby się prostych czynności. Uświadamiamy sobie, jak cenny jest dar wzroku. Bez bodźców wzrokowych problemem staje się otwarcie drzwi, znalezienie własnego ręcznika na wieszaku czy spacer parkową alejką. Na targu warzywnym przedszkolaki rękami "oglądają" wyłożone na straganach produkty, próbują je rozpoznać. Dotykanie jednych jest miłe, innych nieprzyjemne. Większość dzieci z radością chłonie nowe doświadczenia, ale część zachowuje ostrożność i rezerwę. Następnie w przedszkolu z zakupionych warzyw przyrządzają zupę, uczą się kroić, wkładać warzywa do garnka i zapalać gaz. Większość prowadzonych przez opiekunów zajęć ma właśnie taki, praktyczny charakter. Dzieci uczą się zasuwać suwak, sznurować buty, rozpoznawać godzinę na zegarze, nawiązywać relacje z rówieśnikami, "widzieć rękami". Codzienne czynności wymagają wiele trudu, wiele wysiłku, by zdobyć umiejętność ich wykonywania. W marzeniach czasami zapominają o swojej ułomności. Chłopcy chcą być kierowcami, żołnierzami, dziewczynki - piosenkarkami, tancerkami, ale mają też inne marzenia - zrobić śniadanie, herbatę, ugotować obiad, posprzątać, uprać. Takie zwykłe, dla większości normalne sprawy, bo właśnie takiego zwykłego, normalnego życia najbardziej pragną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2003
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Jury Studentów miasta Krakowa
    za dyscyplinę i takt w zetknięciu ze skrajnie trudnym tematem, konsekwentne operowanie formą filmową, subtelne zobrazowanie nie-widzianego świata oraz delikatność i wrażliwość w pokazywaniu tego, co niepokazywalne
  • 2003
    Monachium (Festiwal "The Way We Live")
    2 nagroda
  • 2004
    San Francisco (MFF)-Golden Gate Award
    w kategorii: krótkometrażowy film dokumentalny
  • 2004
    USA (Documentary Film Festival Silverdocs)-nagroda publiczności dla filmu krótkiego
  • 2004
    Koszalin (w latach 2003-2004 Kołobrzeg) (Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja")-Wyróżnienie
  • 2004
    Wilno (MFFD "Złota Arka")-I nagroda w kategorii filmów dla młodzieży
  • 2004
    Finlandia (Blue Sea Film Festival)
    I nagroda w kategorii filmu profesjonalnego
  • 2004
    Palm Springs (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-I nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
  • 2004
    Kopenhaga (Buster International Children Film Festival)-Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
  • 2005
    Sydney (Flickerfest International Short Film Festival)-nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
  • 2005
    Sztokholm (International Documentary Film Festival "Humanity in the World")-Srebrny Dyplom
  • 2005
    Dowson (MFF Krótkometrażowych)-Nagroda publiczności
  • 2005
    Isfahan (MFF)-Wyróżnienie
  • 2005
    Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci)-Nagroda dla najlepszego dokumentu
  • 2006
    Katar (Aljazeera International Television Production Festival)-III Nagroda w kategorii filmów niearabskich
  • 2006
    Nowy Jork (High Falls Film Festival)-Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu krótkiego
2024.03.01 01:32:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.