Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKA VIA DOLOROSA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 30 min

Film jest opowieścią o polskiej Jerozolimie lat 40. aż po dzień dzisiejszy. Głównym jego wątkiem są obchody Świąt Wielkanocnych. Na Via Dolorosa jest III stacja Drogi Krzyżowej ("Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem") i IV stacja ("Jezus spotyka matkę. Maria wyciera mu krew z czoła"). Obie stacje są odległe o 50 metrów od siebie. Od roku 1941 Drogą Krzyżową w Jerozolimie szli Polacy uratowani z obozów i zsyłki w Związku Sowieckim. Z jaką traumą ci ludzie uczestniczyli w tej pielgrzymce? O czym myśleli, utraciwszy własne państwo w niecały miesiąc? Junacy widoczni na zdjęciach - najmłodsi z uchodźców - byli wojennymi sierotami. Obecność kapelanów wojskowych armii gen. Andersa przyczyniła się do zbudowania za składek żołnierzy i polskich emigrantów kaplicy III Stacji i ołtarza IV Stacji. Realizacja rzeźbiarskich form w obu stacjach wyszła spod dłuta Tadeusza Zielińskiego już po wojnie. Opiekował się stacjami ks. Stefan Pietruszka-Jabłonowski (zm. 1973), a ostatnim był ks. Tadeusz Nosal, zmartwychwstaniec, który zgodnie z umową między Polakami a Ormianami oddał klucze od Stacji III i IV w roku milenium ormiańsko-katolickiemu wikariuszowi patriarchalnemu Jerozolimy. W filmie zamieszczony jest ciekawy wywiad z Andre Bedoghianem, egzarchą Katolickiego Patriarchatu Ormiańskiego na Bliskim Wschodzie. W ten sposób wypełniła się wola i życzenie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który w 1974 roku przekonywał, że "ani własność ani prawa Ormian nie zostaną naruszone, a chodzi tylko o humanitarny gest chrześcijański, wzgląd na ludzi, którzy złożyli ofiary dla Ziemi Świętej. Trzeba przynajmniej przedłużyć dzierżawę na 25 lat, aż do śmierci ofiarodawców, byłych żołnierzy polskiej armii". Czyli do okresu milenium. Należy żywić nadzieję, że zgodnie z zapewnieniem ze strony Ormian polskie akcenty kaplic Drogi Krzyżowej nadal pozostaną świadectwem naszej obecności i wiary w Jerozolimie. Kiedy kończono Stację III (1947), jeszcze nie było państwa Izrael, a tylko brytyjska Palestyna. Kiedy ukończono Stację IV, w 1957 roku, było to terytorium Jordanii i dostęp pielgrzymów do Drogi Krzyżowej był utrudniony. Dziś Jerozolima jest administracyjną stolicą Izraela i nie ma już żadnych utrudnień dla pielgrzymów żadnej z trzech monoteistycznych religii. Jeśli ta sytuacja się utrwali, będzie to naprawdę "Ziemia Święta". Twórcy dokumentu przedstawiają jednocześnie obchody Świąt Wielkanocnych w dzisiejszej Jerozolimie. Pokazują także krajową percepcję Drogi Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, dokąd co roku przybywają na Wielkanoc tysiące pielgrzymów z całej Polski specjalnie w tym celu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:33:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.