Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CO CZUJE BOCIAN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 24 min

W Polsce co roku porzuca się kilkadziesiąt noworodków. Niemowlęta są znajdowane w różnych miejscach: na śmietnikach, w pociągach, na cmentarzach. Niekiedy pomoc przychodzi za późno. Wiele z nich umiera z głodu i zimna. Znane są też bardziej drastyczne przypadki śmierci noworodków. Statystyki biją na alarm, socjologowie szukają przyczyn porzucania niemowląt przez matki. Najczęściej wymienia się trudne warunki materialne, brak wsparcia ze strony bliskich, niemożność uzyskania jakiejkolwiek pomocy od państwa. Często powodem jest też obawa przed wstydem i hańbą. Młode, niedoświadczone dziewczyny nie znajdują zrozumienia i otuchy ani w rodzinie ani w środowisku. W Polsce ciągle wywiera się silną presję społeczną na tzw. panny z dzieckiem. Bohaterka dokumentu, Agata, zwierza się twórcom filmu ze swoich życiowych przejść, choć nie pokazuje twarzy przed kamerą. Gdy miała 14 lat, poznała Grześka. Rodzice od samego początku byli przeciwni temu związkowi. Chłopak miał na nią zły wpływ: bardzo opuściła się w nauce, choć do tej pory była najlepszą uczennicą, zaczęła wagarować, sprawiać problemy wychowawcze. W wieku 17 lat zaszła w ciążę. Przyszły ojciec miał 22 lata, był bezrobotny, nie miał żadnego wykształcenia. Rodzice dziewczyny podjęli decyzję, że córka urodzi dziecko, które natychmiast zostanie oddane do adopcji. Drugą bohaterką filmu jest Eliza, mężatka, która miała już czworo dzieci, gdy ponownie zaszła w ciążę. Mąż stracił pracę, ledwie wiązali koniec z końcem. Skromny zasiłek rodzinny nie wystarczał nawet na podstawowe wydatki. Mogła usunąć płód specjalnymi tabletkami, ale nie zdecydowała się na ten zabieg. Eliza występuje przed kamerą, nie wstydzi się wzruszenia. Mówi ze łzami w oczach o swoich problemach. Po rozmowie z mężem podjęła decyzję o oddaniu dziecka po urodzeniu do adopcji. Małżonkowie nie widzieli innego wyjścia, zmuszały ich do tego ciężkie warunki. Obydwoje zdawali sobie sprawę, że nie będą w stanie utrzymać powiększającej się rodziny. Eliza nie zdecydowała się na aborcję, ostatecznie nie zdecydowała się też na adopcję. Nigdy nie żałowała tych decyzji. Krótko przed utratą praw rodzicielskich zmieniła zdanie również Agata. Mieszka z dzieckiem i rodzicami, którzy zaakceptowali i pokochali wnuka. Dziewczyna wróciła do liceum. Nie wszystkie historie mają jednak tak szczęśliwe zakończenie. Dzieci niechciane trafiają np. do Ośrodka Preadopcyjnego w Częstochowie. Tu porzucone przez naturalnych rodziców maluchy znajdują troskliwą opiekę. Pracownicy i wolontariusze, zazwyczaj studentki, dają im nadzieję i namiastkę beztroskiego dzieciństwa. Biedne i zaniedbane, łaknące ciepła i miłości dzieci odnajdują spokój. Może kiedyś trafią do normalnego domu, zaznają prawdziwego rodzinnego szczęścia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2005
    Houston (WorldFest-Houston International Film Festival)-Platinum Remi
    w kategorii: dokument: sprawy rodzinne
2024.03.01 01:35:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.