Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRIKE. THE BIRTH OF SOLIDARITY

  • Tytuł polski: STRAJK. NARODZINY SOLIDARNOŚCI
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    1982
  • Barwny, 105 min

Fabularyzowany brytyjski dokument Leslie Woodheada z 1982 roku jest szczegółową relacją dzień po dniu i godzina po godzinie wydarzeń sierpniowych 1980 roku. 18-dniowy strajk robotniczy zakończył się wtedy podpisaniem porozumień pomiędzy strajkującymi robotnikami a przedstawicielami rządu PRL. Twórcy filmu przesłuchali ponad 100 godzin nagrań magnetofonowych, wybierając najważniejsze i najciekawsze z nich. Przedstawiona w dokumencie akcja oparta została na tych właśnie gdańskich taśmach i relacjach bezpośrednich świadków z Polski. W sfabularyzowanych na użytek filmu wydarzeniach role historycznych postaci grają zawodowi aktorzy. Początek wydarzeń roku 1980 miał miejsce w grudniu roku 1970, kiedy to zostały krwawo stłumione protesty robotnicze w Trójmieście. Strajk poniósł klęskę, jednak pamięć o zabitych robotnikach pozostała w społecznej świadomości. Pozostało w niej także poczucie doznanej krzywdy i niesprawiedliwości, a także marzenie o wolnych związkach zawodowych. Sierpień 1980 roku zaczął się siódmego dnia miesiąca. Wtedy to zwolniona została po prawie 30 latach pracy w stoczni Anna Walentynowicz. To w jej obronie zorganizowano 14 sierpnia strajk. To wtedy sformułowane zostały pierwsze postulaty przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, podwyżki płac dla wszystkich pracowników o 2000 zł i upamiętnienia wydarzeń grudnia 1970 roku. Niewiele brakowało, aby na tym się skończyło. Żądania te zostały stosunkowo szybko zrealizowane, Warszawa przysłała nawet zgodę na wybudowanie pomnika ku czci poległych stoczniowców. A jednak był to dopiero początek. Sfrustrowani robotnicy nie opuścili stoczni i podjęli strajk solidarnościowy z innymi zakładami regionu gdańskiego, które wysuwały własne postulaty. Zaczęła się walka o niezależne związki zawodowe. Przybywało postulatów, przybywało strajkujących zakładów. Sytuacja stawała się coraz bardziej poważna. Przyjechała delegacja rządowa, przybyli eksperci obu stron. W ferworze dyskusji i sporów rozpoczęła się walka o wolną Polskę... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Leslie Woodhead
     
  • Scenariusz
     
  • Zdjęcia
    Mike Whittaker
     
  • Scenografia
    Roy Stonehouse
     
  • Obsada aktorska
    Ian Holm
    Lech Wałęsa
    Frances Cox
    Anna Walentynowicz
    Jonathan Adams
    Andrzej Gwiazda
    Tommy Boyle
    Bogdan Lis
    Pete Postlethwaite
    Ireneusz Leśniak
2017.02.11 03:58:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.