Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BALLADA O MIELESZKACH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 23 min

Mieleszki to mała wieś w województwie podlaskim, tuż przy granicy polsko - białoruskiej. Stopniowo wymiera, bo młodzi ludzie uciekają stamtąd do miasta w poszukiwaniu pracy, łatwiejszego życia, rozrywek. Starzy gospodarze jeszcze uprawiają ziemię, hodują bydło i ptactwo, ale coraz ich mniej, coraz bardziej opadają z sił. Ojcowizna powoli zarasta trawą. Młody fotograf Paweł Grześ, student Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie w Czechach, zainspirowany pracami Jakuba Smulskiego z Łuki - który zostawił po sobie ponad 200 zdjęć mieszkańców swojej wsi i wielu innych, po których latami podróżował na przełomie XIX i XX w. - postanowił utrwalić na kliszy wszystkich mieszkańców Mieleszek. Odbyło się spotkanie z mieszkańcami i sołtysem wsi, Paweł przedstawił swój zamysł. Niektórzy podchodzili do projektu nieufnie. Starzy, spracowani, prości ludzie podejrzewali, że mogą mieć z tego powodu jakieś kłopoty albo też nie czuli się godni fotografowania. Po co komu ich zdjęcia? - powątpiewali. Pełen zapału student przekonywał, namawiał, ale nie zmuszał. W końcu mógł przystąpić do dzieła. Czarno - białe fotografie, powiększone do rozmiarów metr na metr i oprawione, zawisły na płotach poszczególnych gospodarstw. Powstała jedyna w swoim rodzaju wystawa plenerowa, zorganizowano wernisaż z udziałem gości z powiatu i województwa. Nieco zawstydzeni, ale i dumni "modele" prezentowali swoje zdjęcia. Na krótko wieś znowu ożyła, pojawiła się nadzieja, że ludzie przypomną sobie o Mieleszkach. Są przecież takie piękne. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2006
    Bydgoszcz (Międzynarodowy Festiwal Reportażu Telewizyjnego "Camera Obscura")-Nagroda Główna w kategorii: dokument telewizyjny
2024.03.01 01:41:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.