Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MŁODOŚĆ WINNA BYĆ NAGŁA I OSTRA JAK KLINGA!

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 25 min

29 listopada 1918 roku do Wydziału Prasowego w odradzającej się stolicy skierowano zawiadomienie o rozpoczęciu działalności literackiej w należącej do Tadeusza Życkiego mleczarni udziałowej, przekształconej w kawiarnię "Pod Pikadorem". Podpisani pod nim - Tadeusz Raabe, Leszek Serafinowicz (Jan Lechoń), Antoni Słonimski i Julian Tuwim - zapewniali, że "kawiarnia obca będzie jakimkolwiek względom politycznym. Stanowić będzie tylko narzędzie samoobrony materialnej i ideowej młodzieży artystycznej". Opłatę za wstęp wyznaczono w wysokości 5 marek. Tak zaczęła się kształtować jedna z najciekawszych w polskiej literaturze grup poetyckich, nazwana "Skamandrem", od tytułu wydawanego przez Mieczysława Brydzewskiego pisma, na którego łamach prezentowali swoje wiersze jej twórcy. Było ich pięciu - do Tuwima, Słonimskiego i Lechonia szybko dołączyli Jarosław Iwaszkiewicz i Kazimierz Wierzyński. Byli bardzo różni. Łączył ich talent, dynamizm, młodość, radość życia, poczucie humoru. Popchnęli poezję naprzód, wprowadzili do niej kontrastowość obrazowania, prawdę i siłę słowa. W ulicznej kawiarni zdołali rozdmuchać zapał dla poezji. Ich tomiki rozchodziły się w oszałamiających nakładach 5-6 tysięcy egzemplarzy. Nie mieli konkurencji. Po wojnie jednak nie mieli szczęścia do krytyki: długo nie chciała dostrzec fenomenu, jakim byli. Dopiero w latach 70. na Uniwersytecie Śląskim powstała pod kierunkiem prof. Ireneusza Opackiego grupa badawcza, która zajęła się "Skamandrem" wnikliwie i ze świadomością wyjątkowości tego literackiego zjawiska. Plonem jej pracy stało się 9 tomów poświęconych "wielkiej piątce" i kilkanaście tomów towarzyszących, w których przedstawiono i omówiono także twórczość satelitów i epigonów grupy. Sześciodcinkowy cykl widowisk dokumentalnych stara się - w atrakcyjnej formie paradokumentalnej inscenizacji, przesyconej poezją, dowcipem i zadumą, a łączonej z interesującym wykładem - przedstawić dzieje grupy, tworzących ją poetów i ich dzieła. Bieżący odcinek (jego tytuł zaczerpnięto z wiersza Antoniego Słonimskiego) opowiada o początkach "Skamandra". Role poetów odtwarzają aktorzy: Jarosława Iwaszkiewicza - Tomasz Dedek, Jana Lechonia - Sławomir Orzechowski, Antoniego Słonimskiego - Piotr Bajor, Juliana Tuwima - Krzysztof Tyniec, Kazimierza Wierzyńskiego - Zbigniew Suszyński. O skamandrytach i ich poezji opowiada Marek Pytasz z Uniwersytetu Śląskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:41:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.