Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEKCJA AUSCHWITZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 25 min

Czym naprawdę był obóz w Auschwitz-Birkenau? Jakie ma dziś znaczenie? I co powinno wynikać z naszej zbiorowej pamięci o tragedii, jaka się tam wydarzyła? Wbrew temu, co może się nam wydawać, to wcale nie jest zamknięta karta. Mówimy: "Nigdy więcej Auschwitz!", ale w tym samym momencie w wielu zakątkach naszego globu są mordowani ludzie tylko dlatego, że są inni, że machina zła działa, że wciąż z powodzeniem są stosowane techniki, które ze zwykłych ludzi czynią katów, tak jak to było w Auschwitz-Birkenau. Dlatego pytanie o człowieczeństwo, o godność człowieka, o jego prawa właśnie w tym miejscu brzmi szczególnie.
Sytuacja, w jakiej przyszło żyć mieszkańcom Oświęcimia, jest wyjątkowa. Tu trzeba umiejętnie godzić pamięć o ofiarach i prawo żywych do stanowienia o własnym losie. Oświęcim nie musi być miastem śmierci. Powinien i może być także miastem żywych. Jako miasto będące świadkiem holocaustu powoli staje się międzynarodowym centrum obrony praw człowieka. To niezwykle ważne dla mieszkańców Oświęcimia, którzy przez wiele lat żyli z piętnem obozu, niejako w cieniu tragicznej historii. Także dlatego, że nasza wiedza o Auschwitz jest, jak mówi Stefan Wilkanowicz (laureat Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II), "wybiórcza i niezrównoważona". Pamiętamy o ofiarach, ale nie znamy historii wielu zwykłych ludzi, którzy w tych okrutnych czasach potrafili pomagać więźniom i nie przyglądali się biernie zagładzie Żydów. Dlatego wciąż warto zadawać sobie pytanie, jaka powinna być nasza pamięć o Auschwitz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:42:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.