Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPOTKANIE: FLUXUS

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 47 min

Film dokumentalny o międzynarodowym interdyscyplinarnym ruchu artystycznym Fluxus, który w połowie XX w. zgromadził wybitne i oryginalne osobowości twórcze, o ruchu który zrewolucjonizował w tamtym czasie sztukę, m. in. przedmioty użytku codziennego, otaczające nas dźwięki podnosząc do rangi sztuki. W fluktuującej grupie działali m.in. Joseph Boys, Jon Cage, Yoko Ono, Volf Vostell, George Maciunas - założyciel, Nan June Paik (to jego elektronicznym eksperymentom zawdzięczamy kolorową telewizję). Oficjalnie jako grupa pod nazwą FLUXUS ruch zaistniał w 1962 r. w Muzeum w Wiesbaden, gdzie rozpoczął się światowy Festiwal Fluxusu.
W filmie o początkach działalności i rozwoju Fluxusu mówi wybitny historyk i krytyk sztuki, także kolekcjoner - Rene Block z Muzeum Fridericianum w Kassel. O dadaistycznych korzeniach artysta Emmett Williiams wymienia nazwiska ówczesnych nowatorów sztuki. Pierwszą wystawę ruchu wspomina Ben Patterson. Według zachowanych scenariuszy odtwarzany jest happening muzyczny: np. ten, w którym artyści dmąc w instrumenty tubowe posuwają małą papierową łódeczkę po powierzchni wody w misce. Prof. Jarosław Kozłowski z ASP w Poznaniu opowiada o działaniach ruchu także w Poznaniu w Galerii AKUMULATORY i aranżuje - pod hasłem Fluxus Klinik - zaskakujący i zabawny happening lekarski. R. Block przypomina dalej o wykonaniu utworu Johna Cage'a "Song Books" na Warszawskiej Jesieni w 1975 r. i rozpowszechnianiu się i tutaj fluxusowego performance. Wolf Vostell (zapis archiwalny) prowadzi narrację o swojej wielokierunkowej sztuce i jej inspiracjach oraz o znaczeniu właśnie happeningu w działaniach Fluxusu. R. Block prowadzi dalej narrację o przekraczaniu granic różnych gatunków sztuki we Fluxusie, a Emmett Williams o swoim (przewrotnym bardzo) stosunku do tegoż ruchu. Rafael Vostell - syn Volfa Vostella oprowadza po swojej berlińskiej galerii, następnie po drugiej takiej placówce, stworzonej w Hiszpanii w Malpartida de Caceres. Tu wypowiada się i wdowa po Volfie Vostellu - Mercedes Vostell. Artystka konceptualna Ewa Partum przywodzi historię stworzenia swojego działania na motywach flamenco, dołączenia do Fluxusu. Ben Vautier autor m.in. cyklu "Fluxus Family" podkreśla znaczenie powołania Muzeum Fluxusu. Kamera detalicznie oprowadza po tej intrygującej ekspozycji. Film dokumentuje i fragmenty wystawy ruchu Fluxus w 2000 r. w Berlinie. Zawiera nadto rozmowę z Yoko Ono i rejestrację specjalnie na potrzeby tego dokumentu zrealizowanego na placu przed berlińską katedrą performance "Train".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:43:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.