Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIAT WEDŁUG BŁAZNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 27 min

Grzegorz Czapla urodził się niepełnosprawny. Lekkie upośledzenie umysłowe skazało go na funkcjonowanie na marginesie społeczeństwa, choć jednocześnie nie pozbawiło własnego osądu rzeczywistości. Ten młody człowiek o skupionym spojrzeniu i niepewnym uśmiechu jest - pomimo, a może właśnie z powodu swego kalectwa - nieprzeciętnym obserwatorem świata i ludzi, zadziwiająco trafnie komentującym to, co go otacza. Świadom swoich ograniczeń, nigdy jednak nie wyzbył się marzeń, zarówno tych niebanalnych o podróży do Wenecji i przejażdżce gondolą, jak i tych zwyczajnych, ale w jego przypadku tak trudnych do zrealizowania: o własnym domu, dziewczynie, zdobyciu ciekawej pracy, usamodzielnieniu się, uniezależnieniu od pomocy innych. Nawet jeśli ci inni to bliska rodzina: brat, ciotka, dziadek, którzy go kochają i życzą mu jak najlepiej. Niestety, nie ma już wśród nich ukochanej matki Grzegorza. Jej śmierć chłopak przeżył tak mocno, że sam chciał skończyć ze sobą. Na szczęście, brat przekonał go, że poza matką ma jeszcze dla kogo i po co żyć. Więc Grzegorz stara się przez to życie przejść jak najlepiej. Jako ogrodnik z wykształcenia szuka dla siebie zajęcia w urzędzie pracy i poprzez ogłoszenia prasowe. Na razie bez skutku, ale nie traci nadziei. Utrzymuje się ze skromnej renty i próbuje realizować się poprzez sztukę. Jest aktorem teatru "Nasza Lepsza" działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lublinie, a prowadzonego przez Joannę Marczewską i Krzysztofa Witaszka. Swoje spektakle teatr ten wystawia m. in. w Ośrodku Teatralnym w Skrzynicach. Zdobył wiele nagród w kraju i za granicą. Od lat współtworzy międzynarodowy ruch osób niepełnosprawnych "Nieprzetarty szlak". Wraz ze Zbyszkiem, Sławkiem, trzema Małgosiami, Moniką, Pawłem, Karoliną i Krzyśkiem Grzegorz tworzy nie tylko zespół teatralny, ale też grupę niezawodnych przyjaciół, wspierających się wzajemnie i rozumiejących się doskonale. Razem wystawiają inscenizację baśni Hansa Christiana Andersena "Nowe szaty cesarza", w której Grześ gra właśnie rolę królewskiego błazna. Cieszy go, że swoimi występami pomagają innym, podnoszą ich na duchu, rozweselają. To niby tak niewiele, ale w dzisiejszym zagonionym, obojętnym świecie wcale niemało. Poprzez takie działania ludzie zdrowi mogą przekonać się, że niepełnosprawni też coś potrafią, są przydatni w społeczeństwie. A tego Grzegorz pragnie najbardziej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2008
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
    za "wzruszającą opowieść o świecie ludzi niepełnosprawnych, którzy dzięki wiejskiemu teatrzykowi i aktorstwu udowadniają jak wiele znaczy dla nich możliwość "podzielenia się sobą", co uzyskują dzięki opiece, zainteresowaniu i zrozumieniu świata "ludzi normalnych"
  • 2008
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Stowarzyszenia Miłośników off Kultury SMoK
  • 2008
    Lwów (Międzynarodowy Festiwal Niepodległego Kina "KinoLew")-Wyróżnienie
2024.03.01 01:44:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.