Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

12 TON. ONI TAM WSZYSCY SĄ

  • Tytuł alternatywny: DWANAŚCIE TON. ONI TAM WSZYSCY SĄ
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 54 min

Mieszkańcy Woli czekali na moment wybuchu powstania z niecierpliwością, każdemu towarzyszyło uczucie radości i wielkiej euforii. Entuzjazm udzielił się wszystkim. Potem przyszło najgorsze. Powstańcy, którym udało się doczekać końca wojny, nigdy nie zapomną traumatycznych przeżyć. Wypędzeni z domów ludzie szli w pochodzie ulicami Działdowską, Wolską, Płocką, Górczewską na pewną śmierć, czuli że to ich ostatnie chwile życia. Wokół widzieli palące się domy, stosy trupów, zewsząd dobiegały odgłosy wybuchów i strzałów. Rozstrzeliwano wszystkich bez względu na płeć, wiek, nawet tych którzy trzymali białe flagi. Ludobójstwo na Woli nie miało żadnego sensu politycznego ani militarnego, ale Niemcy dostali rozkaz nie brać jeńców, wszyscy mieli zginąć, a Wola, jak i całe miasto miało być zrównane z ziemią. Przed kamerą mówią świadkowie tamtych wydarzeń: Krystyna Rudak, Elżbieta Piechocka, Krystyna Teter. Wiesław Kępiński Eugeniusz Trepczyński, Maria Stypułkowska - Chojecka i inni. Między 5 a 7 sierpnia 1944 roku na Woli zabito i spalono ponad 50 000 mieszkańców dzielnicy, co równa się 12 tonom. Na podstawie wywiadów ze świadkami wydarzeń na Woli, więźniami Obozu Przejściowego w Pruszkowie oraz unikatowych materiałów archiwalnych powstała wstrząsająca opowieść o tych bezimiennych bohaterach powstania warszawskiego. W 1945 roku zebrano z ulic popioły ludzi zamordowanych i spalonych w akcji na Woli. Było ich 12 ton. Wszyscy byli nastawieni entuzjastycznie - wspominają. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:44:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.