Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIASEK W TRYBY. JASTRZĘBIE '88

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 38 min

Jest lato 1988 roku. Jastrzębie na Śląsku. Osiem lat wcześniej podpisano tu porozumienia jastrzębskie, które - wraz z gdańskimi i szczecińskimi - rozpoczęły historię Solidarności. Rosną lawinowo ceny i inflacja. Brak reform pogłębia niezadowolenie i rozgoryczenie. Pojawiają się młodzi ludzie, którzy bezpośrednio nie przeżyli pierwszego zrywu Solidarności. Są radykalnie antykomunistyczni, bezkompromisowi. Działają w środowisku, które doświadczyło represji stanu wojennego i wczesnych lat osiemdziesiątych. 15 sierpnia rozpoczyna się strajk w kopalni "Manifest Lipcowy". Strajki wkrótce obejmują 14 śląskich kopalń węgla kamiennego. Różny był ich przebieg, liczba strajkujących, zakończenia. Taka sama determinacja górników, strach, chwile załamań i odwaga. O tym opowiadają w filmie uczestnicy tamtych wydarzeń. Nie są bohaterami z pierwszych stron gazet. Nie pokazywano ich w telewizji. Nie zrobili później karier politycznych. Jeden z nich, górnik kopalni "Moszczenica", Antoni Kaszak, dzień po dniu pisał pamiętnik, literacki zapis zdarzeń. Wokół inscenizowanych fragmentów tego pamiętnika toczy się akcja naszego filmu. Odnaleźliśmy też samego Antoniego Kaszaka, który bierze udział w ostatnich scenach filmu. Strajki w Jastrzębiu zakończyły się 3 września, dokładnie w rocznicę porozumień jastrzębskich. Czy odniosły sukces? Główne żądanie strajkujących - natychmiastowa relegalizacja Solidarności - nie zostało zrealizowane. Przywódcy większości strajków zostali wyrzuceni z pracy. Dało jednak o sobie znać nowe pokolenie zdeterminowanych ludzi, walczących o swoje prawa. To oni skutecznie "sypali piasek w tryby" socjalistycznego państwa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:45:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.