Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAM GDZIE SIĘ LUDZIE NIE UMAWIALI

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, odcinki x ok. 22 min

Odcinek 1: U Literatów Literacko - artystyczna trasa Warszawy bierze swój początek na Krakowskim Przedmieściu. Właśnie tam, pod numerem 87/89, znajduje się Dom Literatury, siedziba Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W usytuowanej na parterze budynku dawnej kawiarni literatów dziś, pod szyldem Literacka, otwartej dla wszystkich, rozmówcy wracają do wspomnień sprzed lat, momentów ciekawych i dramatycznych w historii środowiska, przywołują najciekawsze postaci polskiej literatury Narratorami tego odcinka są Janusz Krasiński (pisarz), Marek Nowakowski (pisarz) i Barbara Hoff (projektantka mody, założycielka Hofflandu).
Odcinek 2: Na Foksal Ulica Foksal. Tutaj znajdowały się słynne kawiarnie i knajpy, przez które przetoczył się kawał życia literacko - artystycznej bohemy Warszawy, ludzi nadających ton oraz styl życia i bycia. Nie mieli mieszkań, pieniędzy, telefonów. Spotykali się codziennie. W kawiarni PIW - u, w restauracji Kameralna, u Dziennikarzy (SDP), u Architektów (SARP). Wymieniali pomysły, podpisywali umowy na książkę, plakat, zdjęcie, święcili tryumfy, opłakiwali porażki, umierali z miłości, przeklinali cenzurę, słuchali jazzu, tańczyli, jedli chłodnik z rakiem... Żyli... Narratorami odcinka są Wiesława Czapińska (pisarka, krytyk filmowy), Rosław Szaybo (grafik, plakacista), Andrzej Roman (dziennikarz sportowy, kuzyn Zbigniewa Brzezińskiego), Andrzej Dobosz (felietonista, pisarz, aktor), Andrzej Wat (historyk i krytyk sztuki).
Odcinek 3: W Europejskim i Bristolu Hotele Europejski i Bristol są niezwykle istotnymi miejscami na mapie towarzyskiej Warszawy. Hol recepcyjny Europejskiego ze znajdującym się tam barem w ciągu dnia skupiał inteligencję twórczą stolicy (pisarzy, profesorów z pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych), oraz - w odróżnieniu od miejsc wymienianych w poprzednich odcinkach - ludzi spod znaku prywatnej inicjatywy, funkcjonariuszy bezpieki, panie lżejszych obyczajów. W latach PRL - u było to miejsce modne, podobnie jak usytuowany naprzeciwko Bristol ze swoją kawiarnią. Wieczorami kwitło tam intensywne życie nocne z tańcami, którego nie zawsze łatwo było zaznać. Obowiązywały krawaty i stroje wieczorowe. Hotele gościły znane osoby przyjeżdżające ze świata, np. Marlenę Dietrich. Narratorami odcinka są Wiesława Czapińska (pisarka, dziennikarka filmowa), Marek Potocki (właściciel Hotelu Europejskiego), Janusz Krasiński (pisarz), Marek Nowakowski (pisarz).
Odcinek 4: Kopciuszek, Paradis i Plac Trzech Krzyży Plac Trzech Krzyży ze słynnymi (nieistniejącymi już od dawna) kawiarniami "Lajkonik" i "Marzec". Obie te kawiarnie były ściśle związane ze środowiskiem tygodnika satyryków "Szpilki". Kawiarnia "U Marca" przyciągała raczej autorów piszących dla "Szpilek", natomiast "Lajkonik" był miejscem spotkań środowiska plastycznego. Po likwidacji kawiarni "U Marca" przez ówczesne władze obie grupy integrowały się w "Lajkoniku", do momentu jej zamknięcia. Narratorami tego odcinka są m. in. Stefania Grodzieńska (przedwojenna tancerka, aktorka, autorka tekstów satyrycznych, książek), Alina Kowalczykowa (profesor literatury), Barbara Hoff (projektantka mody, założycielka słynnego Hofflandu), Andrzej Wat.
Odcinek 5: Na Wiejskiej Słynna ulica Wiejska często nazywana była mekką pisarzy. I nic dziwnego. Tutaj mieści się największy koncern prasowo - literacki "Czytelnik" z legendarną kawiarnią. Chociaż dawna świetność wydawnictwa zbladła, to sława kawiarni trwa. Jest to dzisiaj jedyne miejsce, gdzie można spotkać potęgi naszej literatury, sceny i filmu. Vis - a - vis Czytelnika jest restauracja "Jontek", niezwykle zasłużona w dziejach polskiego pisarstwa. Wreszcie to tu funkcjonowały legendarne redakcje "Po prostu", "Współczesności", "Nowej Kultury", a potem Kultury. Narratorami odcinka są Tadeusz Konwicki (pisarz), Janeczka Borowiczowa (wieloletnia redaktorka książek Konwickiego), Gustaw Holoubek (aktor), Andrzej Mandalian (poeta, tłumacz), Janusz Głowacki (pisarz), Marek Nowakowski (pisarz), Janusz Krasiński (pisarz).
Odcinek 6: W SPATiF-ie Restauracja SPATiF w Alejach Ujazdowskich. Miejsce legenda. Istniejące w anegdocie, opisane w książkach, znane w świecie. Prawdziwa wyspa wolności w PRL - u. Tam nikt niczym się nie przejmował, mimo dyżurnych tajniaków i podsłuchów. Jednocześnie świat obowiązującej kultury i dystynkcji. Dziś to już historia zamknięta stanem wojennym, żywa wyłącznie w pamięci dawnych bywalców. Narratorami są Izabela i Bohdan Tomaszewscy (dziennikarz i komentator sportowy), Kazimierz Kutz (reżyser), Janusz Zaorski (reżyser), Rosław Szaybo (grafik i plakacista) i Janusz Krasiński.
Odcinek 7: Poza kawiarnią Poza kawiarnią życie towarzyskie twórczej inteligencji toczyło się również w domach prywatnych. Ten rodzaj kontaktu intensyfikował się szczególnie w okresach napięć politycznych, przełomów. Tak na przykład działo się w stanie wojennym. W dużej mierze dotyczyło to środowisk zbliżonych do opozycji demokratycznej. Narratorami są Jula Hartwig (poetka, pisarka), Natalia Woroszylska (córka poety Wiktora Woroszylskiego, tłumaczka, dziennikarka), Paula i Mirosław Sawiccy (współtwórcy opozycji demokratycznej).

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 01:45:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.