Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUSZKA, MARYLKA, MARIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 38 min

Autorzy reportażu pragną pokazać Pierwsza Damę, taką, jakiej nie znaliśmy - zwyczajną choć niezwykłą. Nie była skora do ujawniania swojej prywatności, broniła rodzinnych sekretów. Wywiady dotyczące życia Pierwszej Damy można policzyć na palcach jednej ręki. Jej dyskrecja i powściągliwość sprawiły, że do mediów bardzo rzadko trafiały informacje o prezydenckiej rodzinie, zasłaniała się protokołem, niewiele więc wiedzieliśmy o czasach poprzedzających życie w Pałacu Prezydenckim. Marię Kaczyńską wspominają przyjaciele z najbliższego otoczenia, z czasów sopockich, jeszcze studenckich, a także koledzy z pracy, koleżanki z którymi przyjaźniła się przez wiele lat, które były przy niej w momentach trudnych i radosnych. Mówią również bliscy, których Maria Kaczyńska darzyła wielkim szacunkiem i życzliwością, a także dziennikarki, osoby publiczne zaangażowane w działalność społeczną, aktorki, osobistości kultury. Wszyscy oni bardzo boleśnie przeżyli odejście Pierwszej Damy. Opowieść o Marii Kaczyńskiej rozpoczyna się od czasów studenckich, kiedy to Marysia Mackiewicz przyjechała z Rabki do Sopotu zdawać egzaminy na studia, na wymarzony kierunek łączący turystykę, żeglugę, gospodarkę i handel, czyli transport morski. Marzyła o podróżach i nauce języków. I jedno i drugie się spełniło, francuskiego uczyła się już w szkole średniej, na studiach zaczęła zgłębiać angielski i hiszpański. Koledzy i koleżanki ze studiów pamiętają Marylkę (bo tak ją wszyscy nazywali, Muszką była w Rabce) jako osobę pilną, przykładającą się do nauki, ale również nie stroniącą od modnych wówczas lokali, jak np. Złoty Ul. Z przyjaciółkami Marii Kaczyńskiej ze studiów autorzy reportażu przemierzają uliczki Sopotu, przyglądając się miejscom niegdyś jej bardzo bliskim, jak wynajmowane mieszkania - pierwsze, gdzie mieszkała sama oraz to, które zajmowała już z mężem, Lechem Kaczyńskim. Poznajemy też jej znajomych z późniejszego okresu. Słuchamy opowieści o Marylce z czasów, kiedy była młodą mamą i żoną oraz córką, opiekującą się swoją wiekową matką. O Marylce, która lubiła jeść, ale nie gotować, lubiła mówić, a mniej słuchać, lubiła się ładnie ubrać, ale nie stroić, lubiła pomagać innym bliższym i dalszym. Była świetnym kierowcą i radziła sobie z pracami domowymi znacznie lepiej od męża, lubiła się śmiać i wywoływać uśmiech u innych. Kiedy przeprowadziła się do Warszawy, nie zmieniła się: Pani Prezydentowa pozostała Marylką, to podkreślają zarówno jej przyjaciele z Trójmiasta jak i z Warszawy. Marię Kaczyńską wspominają m. in.: brat Konrad Mackiewicz, córka Marta Kaczyńska - Dubieniecka, kolega ze studiów Maciej Rydel oraz Jolanta Kwaśniewska, prof. Magdalena Środa, Małgorzata Domagalik, Ewa Błaszczyk, Elżbieta Penderecka, Teresa Sukniewicz - Kleiber, Małgorzata Jedynak - Pietkiewicz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:47:51
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.