Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘĆ LAT I PIĘĆ DNI

  • Tytuł alternatywny: 5 LAT I 5 DNI
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 51 min (wersja pełna), 43 min (wersja Planete+), 25 min (wersja skrócona)

Główny bohater - Józef Stós jest człowiekiem, który do obozu trafił, jako 19 - letni chłopak. Jego marzenia, plany, najlepsze lata młodości legły w gruzach. Jego osobowość została złamana. A dziś jest człowiekiem pogodzonym ze swoją przeszłością, jest gotowy wracać do obozu za każdym razem, kiedy trzeba zaświadczyć o tragedii tamtych dni. O okrucieństwie esesmanów opowiada spokojnie, o życiu obozowym czasami z uśmiechem. Mówi o rzeczach tak trudnych do zaakceptowania w warunkach obozowych jak możliwość korzystania z "domu rozkoszy". Jego swoistą metodą na przetrwanie w obozie była nieustanna praca. Pomogła mu też znajomość języka niemieckiego. Głównym środkiem wyrazu, na którym film się opiera to autentyczność bohatera. Scenariusz powstał z myślą o konkretnym bohaterze i jego córce - Annie Kot. Klimat filmu jest dość mroczny z elementami gry światła - blask okien, światło wpadające do wewnątrz przez lekko uchylone drzwi, wąski promień wpadający przez szczeliny w ścianach. Użyto efektu zamazania z opóźnioną ekspozycją, co daje wrażenie niejasności wspomnień, chęć niepamiętania ostro tamtych tragicznych wydarzeń. Kamera wiele razy koncentruje się na bliskich planach bohatera i jego córki. Dla przeciwwagi szerokie ujęcia ilustrujące ogrom obozu, ogrom ludzkiej tragedii. To wszystko przeplata się z chwilami ukojenia i spokoju - dom rodzinny, fotografie żony i dzieci. Atmosferę filmu w pełni oddaje niezwykła muzyka, która została skomponowana w trzech klimatach: grozy, uspokojenia i delikatnej radości.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:49:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.