Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARCOWA PRASA. ŁÓDŹ 68

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 51 min

Film przypomina atmosferę lat 60. w Łodzi, a zwłaszcza wydarzenia, które nastąpiły po 8 marca 1968 roku w redakcjach "Dziennika Łódzkiego", "Głosu Robotniczego" i "Odgłosów". Na łamach tych gazet, podobnie zresztą jak w prasie w całym kraju, ukazywały się wówczas "rozrachunkowe", często paszkwilanckie artykuły przeciwko osobom żydowskiego pochodzenia. Autorzy filmu wybrali te, w których dziennikarze pisali o swoich redakcyjnych kolegach, w wyniku czego piszący awansowali, opisywani zaś stracili pracę, a nawet zmuszeni byli wyjechać z Polski.
Wśród tych pierwszych byli Zdzisław Strzępek, Karol Badziak, Iwona Śledzińska - Katarasińska, redaktor naczelny "Głosu Robotniczego" Włodkowski, który następnie został naczelnym "Odgłosów". Wśród drugich: Alina Grabowska, Józef Lebenbaum, prof. Krystyna Śreniowska. Grabowska trafiła potem do Radia Wolna Europa. Lebenbaum osiadł w Szwecji. W latach 80. niósł Polakom pomoc, zbierając pieniądze i dary dla "Solidarności", ale kiedy w 1990 roku chciał przyjechać do Polski, został zatrzymany na granicy, bo ciągle jeszcze figurował na czarnej liście.
Wszyscy oni są bohaterami filmu. Realizatorzy dokumentu doprowadzają do konfrontacji, dostrzegając jednak i w jednych, i drugich ofiary politycznej manipulacji sprzed 30 lat. Przypominają także to, co w marcu 1968 roku działo się w łódzkiej Filmówce. Opowiadają o tym przed kamerą Andrzej Titkow, zawieszony wówczas w prawach studenta, oraz Andrzej Krakowski, który wyjechał z kraju i ostatecznie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, znalazł pracę w Hollywood. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:13:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.