Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PORWANIE W TIUTIURLISTANIE

  • Film animowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1986
  • Premiera:
    1986. 05. 30
  • Gatunek:
    Film dla dzieci, Film rysunkowy
  • Barwny, 35 i 16 mm, 2566 m, 90 min

Leśną drogą jedzie karoca zaprzężona w siwe konie. W pewnym momencie z pojazdu odpada koło i gdy woźnica je naprawia pasażerowie karety - królewna Wiolinka, jej bona i nauczyciel muzyki - spacerują po lesie. Królewna, która zbierając kwiaty oddaliła się od swych opiekunów, zostaje porwana przez zamaskowanego człowieka.
Wieczorem przy drogowskazie spotyka się trójka wędrowców: Kogut, kapral Pypeć - trębacz królewski i weteran wojenny, Kot Mysibrat - parobek z młyna i Lisica - była opiekunka dzieci Indyka. Przy wspólnie przygotowanej kolacji przy ognisku Kogut opowiada o odwiedzinach króla Cynamona u króla Baryłki w Tiutiurlistanie. Po uczcie królowie rozegrali partię warcabów, podczas której doszło między nimi do poważnego konfliktu, którego sprawcą była nieuczciwa papuga. Królowie wypowiedzieli sobie wojnę. Wojska Triutiurlistanu udały się do stolicy Blabacji, wśród wojaków był również Kogut. O świcie doszło do bitwy między przeciwnikami. Walka toczyła się na badyle i buraki, z armat strzelano makaronem i czereśniami. Zwycięstwo odnieśli żołnierze Tiutiurlistanu, dzięki dwóm chłopcom, którzy naładowali armatę workiem z osami, powodując popłoch i ucieczkę blabackich żołnierzy. Ścigające ich wojska z Tiutiurlistanu dotarły do stolicy Blabacji, ale zatrzymały się przy stołach pełnych słodyczy, które podstępnie kazał ustawić król Cynamon. Na szczęście groźny konflikt zakończył się pojednaniem obu królów.
Do ogniska podjeżdża goniec królewski oznajmiając o porwaniu królewny Wiolinki. Lisica namawia przyjaciół do poszukiwania królewny, aby zapobiec kolejnej wojnie. W trakcie wędrówki przyjaciele docierają do obozu Cyganów - cyrku "Merdano", którego właścicielem jest treser pcheł. Jego córka wróży Kogutowi "z ręki", a tymczasem podstępny Cygan ostrzy nóż. Kogut podczas ucieczki przed nim gubi swoją trąbkę. Nocą wraca po zgubę i dzięki tajemniczej postaci uwięzionej w kotle wypełnionym dziwnym roztworem udaje mu się umknąć przed śmiertelną pułapką. Ową tajemniczą postacią jest oszpecona czarami królewna Wiolinka. Przyjaciele uwalniają ją i zabierają ze sobą. Po drodze wstępują do gospody pana Śniadanko, ale zostają z niej wyrzuceni. Ścigana przez Cygana kryją się w dziupli drzewa. Nocą udają się na skraj wsi. Przed zaśnięciem Mysibrat opowiada historię swego życia. Urodził się we młynie skąpego młynarza Pytla, który wygonił jego rodziców, a jego zmusił do ciężkiej pracy. Myszy chcąc pozyskać jego przychylność poprosiły, by został ojcem chrzestnym jednej z ich pociech. Kot zaprzyjaźnił się z myszami, za co został wyrzucony z pracy. Lisica z kolei wyjaśnia powód, dla którego musiała opuścić dom Indyka. Otóż podczas zabawy w Indian z dziećmi Indyka Lisica wyrwała ich rodzicom pióra.
Rankiem Kogut udaje się do wsi w poszukiwaniu pożywienia. Głodna i nieznośna Wiolinka w tobołku Koguta znajduje jajko. Nie wiedząc, ze Kogut zachował je do czasu pokoju, kiedy będzie mógł się z niego wykluć jego synek, grzeje jajko w ognisku. Na szczęście zjawia się Kogut i drutuje jajko nie dopuszczając do wyklucia się pisklęcia.
Wędrowcy przybywają do stolicy Blabacji, w której Cygan wystawia przedstawienie. Przyjaciele chcąc odczarować Wiolinkę wysyłają Koziołka do Cygana, aby kupił dla niej lekarstwo. Koziołek przez pomyłkę przynosi im to, które kupił dla siebie i królewnie wyrasta broda. Tymczasem Kot Mysibrat wpada w ręce Cygana, który oznajmia iż jest to jeden z porywaczy królewny. Sąd kapturowy skazuje go na śmierć. Z opresji ratują go myszy, które przegryzają sznur, na którym ma zawisnąć Kot.
Uciekając z miasta przyjaciele trafiają do Białoksiężnika, który za pomocą ziół odczarowuje szpetotę królewny. W drodze powrotnej do stolicy zaskakuje ich Cygan, z którym Kogut toczy zażarty pojedynek, osłaniając swych przyjaciół. Trafiony nożem Kogut pada martwy. W tej samej chwili pęka jajko i wyskakuje z niego synek Koguta Epikurek. Powiadomiony o wszystkim król wita odczarowaną córkę, po czym następuje pojednanie zwaśnionych stron, a Epikurek przedstawia w skrócie dalsze losy Lisicy i Mysibrata.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PORWANIE W TIUTIURLISTANIE
AutorWojciech Żukrowski

Nagrody
schowaj

  • 1985
    Nagroda Szefa Kinematografii w dziedzinie filmu animowanego-za reżyserię
  • 1988
    Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)
    Grand Prix "Złoty Hugo"
  • 1986
    Poznań (Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda za scenariusz
  • 1986
    Poznań (Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży)-Nagroda Dziennikarzy
2024.03.01 01:13:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.