Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAN TADEUSZ, CZYLI MATECZNIK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 53 min

Czym była czarna polewka? Czym litewski chołodziec? Zupą czy może raczej rodzajem mięsnej galarety, skoro w Soplicowie popijano ów specjał wódką? W umiarkowanych ilościach - nad plebejską siwuchę państwo przedkładało węgrzyna. Jakie pieczywo podawano na stół w dworze z drewna, lecz podmurowanym? Jak i z czego kręcono lody? Co podawano na wety? Czy ze współczesnej, kupionej w markecie mąki można zrobić staropolskie kołacze? Jak przygotować bigos? A co z wędlinami? Czy wedle kucharskich receptur zapisanych trzynastozgłoskowcem w dziele wieszcza uda się sporządzić strawną kiełbasę? Osoby zaniepokojone bądź nawet zniesmaczone podejmowaniem gastronomicznych wątków narodowego poematu należy jak najszybciej ostrzec: autorzy filmu nie poprzestają na kulinariach z popitkiem włącznie. Zademonstrują także spodnią część damskiej garderoby - rodzaj pantalonów z klapą sugerując, że podobne mogła nosić Zosia! Wystawa organizowana z okazji dwusetnej rocznicy urodzin poety - w ogłoszonym przez UNESCO światowym Roku Mickiewiczowskim - dostarczyła realizatorom dokumentu rekwizytów związanych z "Panem Tadeuszem", wędrówki po muzeach - innych przedmiotów z epoki wieszcza, zaś wizyta na Litwie - pejzaży ojczystej ziemi Mickiewicza, miejsc, w których bywał i które wspominał. Obraz wspomaga słowo: wypowiedzi historyków, muzealników, bronioznawców, kostiumologów polskich i litewskich, wyjaśnienia pracowników wileńskiego biura meldunkowego pytanych o Mickiewiczów mieszkających w tym mieście, recytacje poematu. Po litewsku, przez uczniów szkoły wileńskiej, po polsku, ze wspaniałym, charakterystycznym dla nadniemeńskiej krainy zaśpiewem przez ich rówieśniczkę z polskiej szkoły w Mejszegole, wreszcie przez najwybitniejszych aktorów naszej sceny. Przeplatają się języki, przeszłość łączy z dniem dzisiejszym, a państwowe granice nie stanowią przeszkody dla dźwięczących, Mickiewiczowskich strof. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:19:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.