Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOSO ALE W OSTROGACH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 04. 08
  • Barwny, 76 min

Telewizyjna wersja musicalu według znanej książki Stanisława Grzesiuka (1918-63). Ostatni bard Warszawy, urodził się i wychował na Czerniakowie. Tu uczył się myśleć i postrzegać świat w specyficznych kategoriach "ferajny". Tutaj nasiąkał gwarą, folklorem, swoistym kolorytem przedmieścia. Do dziś pozostał legendą, niezrównanym piewcą swojego miasta, ludzi i zdarzeń. Powrócił tu z wojennej, obozowej tułaczki, przez lata walczył z gruźlicą, przeszedł wiele operacji, do końca śpiewał charakterystycznym, lekko ochrypłym głosem. Wytwórnia "Muza" wydała dwie antologie płytowe "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" i "Piosenki warszawskiej ulicy", jego słynna "Ballada o Felku Stankiewiczu", "Bal na Gnojnej", "Apaszem Stasiek był", "Rum - Helka" i inne piosenki weszły na stałe do repertuaru naśladowców jego stylu. Spędzone na Czerniakowie dzieciństwo i młodość, przeżycia obozowe i zmagania z chorobą opisał w trzech książkach - "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". "Wielu obcych uważa Staszka za łobuza, który dopiero później wyszedł na ludzi. Grzesiuk nigdy łobuzem nie był. Był cwaniakiem, a to duża różnica. Łobuz pierwszy zaczepi, też i nieznajomego, może nawet nożem posunąć. Cwaniak bije się tylko w obronie własnej. Jak ktoś do nas zaszurał, to zawsze była nadzieja, że Stasiu go odsunie. Na głowę, w uderzeniu bykiem, był najlepszy na Czerniakowie. Było z nim zawsze wesoło, bo dobrze grał na mandolinie: ładnie śpiewał" - wspominał przedwojenny przyjaciel, z którym nieraz stali razem "na winklu". Korowód takich barwnych postaci i atmosferę przedmieścia tak świetnie odmalował w "Boso, ale w ostrogach", że książka aż się prosiła, by zrobić z niej rodzime "East Side Story".
Jest Wielkanoc roku 1936. Chłopcy z Czerniakowa lubią trochę narozrabiać, nawet w święta. Młodych ludzi dzieli zrozumiała w tym wieku chęć rywalizacji. Dwa "gangi" mają swoje dziewczyny, krąg znajomych, własne zainteresowania i swoisty kodeks honorowy - jego pierwszy punkt mówi: kapować nie wolno, nawet księdzu podczas wielkanocnej spowiedzi. "Ferajna" toczy między sobą boje, ale łączy ich przyjaźń i przede wszystkim solidarność ludzi skazanych na niełatwy los. A także naturalny wróg: policja. Gorycz życia bezrobotnych i świadomość braku perspektyw na przyszłość rekompensują sobie humorem, poczuciem dumy i własnej godności. Wszyscy mieszkańcy Czerniakowa żyją wedle niepisanej reguły, że można być "boso", ale zawsze "w ostrogach". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BOSO, ALE W OSTROGACH
Powieść
AutorStanisław Grzesiuk
2024.03.01 00:35:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.