Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KORIOLAN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 11. 27
  • Barwny, 103 min

"Koriolan" należy - obok "Juliusza Cezara" i "Kleopatry" - do cyklu tzw. tragedii rzymskich, powstałych w trzecim, szczytowym okresie twórczości geniusza teatru (prawdopodobnie ok. 1608). Przez dwa stulecia sztuka była grywana rzadko, najczęściej w przeróbkach innych autorów. W 1820 r. Edmund Kean wystawił oryginalną, szekspirowską wersję, ale prawdziwy rozgłos ten dramat zdobył dopiero w XX wieku. "Koriolan" zawsze implikował wiele pytań natury politycznej, ustrojowej, społecznej. Przede wszystkim - kim jest lud, jaki jest. Ciemny i tchórzliwy, głupi i zmienny, ale posiadający rację i siłę. Czy lud ma rację zawsze, czy tylko wtedy, gdy głosuje? Jedna z najwspanialszych scen w tej sztuce, gdy Koriolan zabiega o przychylność plebsu mającego przyznać mu godność konsula, stanowi syntetyczne, wnikliwe studium demokracji. Jednocześnie w dramacie Szekspira kryje się cały kompleks problemów dotyczących jednostki - wybitnej i pysznej, dominującej i zarazem uzależnionej od tłumu, wielkiej i po ludzku słabej. Rzym, przełom VI i V wieku p.n.e. Głodujący plebs burzy się, kieruje swój gniew przeciwko patrycjuszom. "Wrogiem ludu" zostaje okrzyknięty również Kajus Marcjusz, człowiek o czystych rękach, mądry i mężny wódz. Za zasługi w zdobyciu Korioli, twierdzy wrogich Rzymowi Wolsków, otrzymał przydomek Koriolana. Wypędzony na wniosek zawistnych trybunów ludowych z ojczyzny, dumny wódz przystaje do Wolsków, prowadzi ich zwycięski marsz na Wieczne Miasto. Szykuje się do zadania ostatecznego ciosu, jednak decyduje się odstąpić od murów Rzymu, poruszony błaganiem matki Wolumnii, wzruszony widokiem żony Wirgilii i synka. Za swą szlachetność płaci wielką cenę. Zaprzepaściwszy szansę zwycięstwa Wolsków, tym samym podpisuje wyrok śmierci na siebie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KORIOLAN
Dramat
AutorWilliam Shakespeare
PrzekładStanisław Barańczak
2024.03.01 00:37:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.