Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘKNA PANI SEIDENMAN

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2002
  • Premiera:
    2003. 04. 14
  • Barwny, 102 min

Adaptacja znanej powieści Andrzeja Szczypiorskiego "Początek". Ze wspaniałego tekstu będącego wielowarstwowym freskiem społecznym, ukazującym powikłane stosunki polsko-żydowsko-niemieckie, Janusz Kijowski bardzo trafnie wybrał kilka wątków, których osią uczynił historię niespełnionej miłości Pawełka Kryńskiego do pięknej pani Seidenman. Jest rok 1968. Z Dworca Gdańskiego w Warszawie odjeżdżają Polacy pochodzenia żydowskiego zmuszeni do opuszczenia kraju po słynnych wypadkach marcowych. Wśród wyjeżdżających jest Irma Gostomska-Seidenman. Odprowadza ją sędzia Romnicki. W oczekiwaniu na pociąg szukają odpowiedzi na pytanie, gdzie tkwi początek tego dramatycznego zdarzenia, kiedy zaczęło się to, co doprowadziło do pomarcowego exodusu polskich Żydów. Szukają we wspomnieniach. Cofają się do czasów przedwojennych, przede wszystkim jednak wspominają lata wojny, a zwłaszcza okres poprzedzający powstanie w getcie warszawskim, kiedy to wielu Żydów szukało ocalenia po tzw. aryjskiej stronie. Pawełek Kryński, młody działacz polskiego podziemia, próbuje ocalić piękną Irmę Seidenman, którą pokochał jeszcze przed wojną, mając 13 lat. Pomaga jej zmieniać mieszkania, dostarcza doskonałe dokumenty. Ukrywa też swego kolegę Henryczka, syna mecenasa Fichtelbauma, a potem jego małą siostrę. W tych zabiegach może liczyć na pomoc sędziego Romnickiego i kilku innych osób. W dramatycznych okolicznościach ujawniają się postawy Polaków wobec zagłady Żydów, ale też i postawy Żydów w obliczu zagrożenia. Szczypiorski, a za nim Kijowski, komplikują sprawę jeszcze bardziej, wprowadzając postać Niemca wychowanego w Łodzi, który "wyciąga" piękną panią Seidenman z więzienia gestapo na Szucha, dokąd zaprowadził ją żydowski denuncjator, w nadziei, że w ten sposób uratuje własne życie.
Spektakl przykuwa uwagę, zmusza do refleksji, chwilami wzrusza. Historia opowiedziana jest wartko i bardzo dobrze zagrana. Doskonały jest zwłaszcza Zbigniew Zapasiewicz w roli sędziego Romnickiego, świetna Krystyna Janda jako Irma Seidenman, a także Krzysztof Pieczyński w roli Hansia Mullera i Artur Barciś jako krawiec Kujawski. Cały zresztą zespół aktorski zasługuje na wyrazy uznania. Podobnie jak i dopracowana w szczegółach scenografia Ewy i Andrzeja Przybyłów oraz bardzo dobre zdjęcia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POCZĄTEK
Powieść
AutorAndrzej Szczypiorski

Nagrody
schowaj

  • 2003
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za adaptację dla Teatru TV
  • 2003
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za muzykę
  • 2003
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda aktorska
2024.03.01 00:38:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.