Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZŁOMNY Z NAZARETU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1990
  • Premiera:
    1991. 03. 25
  • Barwny, 114 min

Spektakl będący próbą odtworzenia rozgrywki politycznej poprzedzającej mękę Chrystusa. Gra toczy się między głównymi aktorami ówczesnej sceny politycznej - Piłatem, Herodem i legatem syryjskim Witeliuszem z jednej strony a przedstawicielami starszyzny żydowskiej, między innymi Annaszem i Kajfaszem, z drugiej strony.
W 33 roku naszej ery cesarz Tyberiusz wciąż rządził imperium rzymskim za pośrednictwem faworyta Sejana. W swojej siedzibie na Capri pilnie studiował donosy, raporty szpiegów i oficjalne sprawozdania namiestników prowincji. Zarządzanie podbitą Syrią przysparzało zręcznemu graczowi politycznemu Witeliuszowi znacznie mniej trosk niż niż jego sąsiadowi z Judei - Poncjuszowi Piłatowi. Syryjczycy byli zdecydowanie bardziej skłonni do kompromisu niż Żydzi. Namiestnik rzymski nie był tam zresztą jedynym ośrodkiem władzy. Przychylna Rzymowi polityka Heroda Wielkiego zapewniła jego synowi sporą polityczną autonomię. Obaj musieli się jeszcze liczyć z Sanhedrynem stojącym na straży prawa boskiego, faktycznie sprawującym władzę sądowniczą i prawodawczą. Za murami pałacowych i świątynnych sal naród coraz wyraźniej domagał się otwartej rozgrywki z Rzymianami. Wtedy to na politycznej scenie pojawił się jeszcze ktoś - syn stolarza, cudotwórca i prorok mianujący się Synem Bożym, zagrażający zarówno interesom Rzymian, faryzeuszom, jak i marzącemu o władzy Herodowi.
Mimo pewnej retoryczności tekstu i długości przedstawienia, reżyserowi udało się zrealizować trzymające w napięciu, pełne znaczeń i odnośników do współczesności przedstawienie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIEZŁOMNY Z NAZARETU
AutorRyszard Kurylczyk
2024.03.01 00:38:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.