Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚLUBNA FOTOGRAFIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1995. 03. 04
  • 67 min

Antoniego Czechowa (1860-1904) nazwano pisarzem "drobiazgów życia". Poprzez drobne, banalne fakty potrafił jak nikt ukazać tragizm ludzkiego losu, często tym większy, że zamaskowany powszednimi, nierzadko komicznymi wydarzeniami, sytuacjami, zachowaniami. Unikał wielkich słów, płomiennych deklaracji politycznych, odautorskich komentarzy. Jego proza i dramaturgia, zwykle skondensowane w treści, zawierająca wiele arcyciekawych obserwacji obyczajowych, oddziaływały jednak i oddziałują znacznie silniej niż niejeden patetyczny poemat czy "zaangażowana" powieść. Bohaterowie Czechowa byli tacy sami, jak jego styl. Zawsze przeciętni, pozornie mało zajmujący, zagubieni w szarej, trywialnej egzystencji. Ani wielcy święci, ani wielcy grzesznicy. Ot, ludzie, jakich miliony.
Nie inaczej jest w przypadku opowiadań "Chórzystka", "Wrogowie" i żartu scenicznego "Niedźwiedź" - trzech mniej znanych utworów Czechowa, które posłużyły Piotrowi Cieślakowi za kanwę spektaklu. Powstałe na ich podstawie miniatury teatralne łączy wspólny temat - dzieje i perypetie małżeństwa, za każdym razem innego, lecz zawsze kreowanego przez tych samych aktorów. W losach odtwarzanych przez nich bohaterów odnaleźć można zarówno problemy uniwersalne, aktualne także dziś, jak i małą kronikę obyczajów Rosji końca XIX wieku - okresu nazwanego przez historyków "epoką zastoju i bezdroża". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Utwory Antoniego Czechowa
AutorAntoni Czechow
PrzekładMaria Dąbrowska
PrzekładNatalia Gałczyńska
PrzekładArtur Sandauer
2024.03.01 00:40:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.