Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INDYK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1989
  • Premiera:
    1990. 03. 05
  • Barwny, 84 min

Klasyczna pozycja polskiej dramaturgii współczesnej. Sławomir Mrożek (ur. 1930), po pierwszych sukcesach scenicznych (poczynając od debiutanckich "Policjantów", 1958) nazywany "wielkim mistrzem małych form", w "Indyku" (1960) w pełni objawił charakterystyczne cechy swojego pisarstwa. Jego "melofarsę w dwóch aktach" porównywano z "Weselem", arcydramatem Wyspiańskiego, a wiele kwestii z tej sztuki weszło do zasobu obiegowych powiedzonek współczesnych Polaków - "Może by zasiać co... Jjii tam... Może by zaorać co... Eeee...". W Mrożkowej farsie fabuła odgrywa rolę drugorzędną. "Rzecz dzieje się w romantyzmie, na obszarze księstwa" - określa autor.
W dziwnej karczmie spotyka się dziwne towarzystwo. Były poeta, który sam tworzyć nie może, a z nudów niszczy dzieła klasyków. Były wojskowy, który nie jest w stanie werbować rekrutów, więc gra na skrzypcach, choć każdy wół ma o muzyce większe pojęcie niż on. Książę owładnięty ideą stworzenia urzędu Pary Kochanków Państwowych, owi kochankowie, pustelnik z gór, chłopi. Wszyscy wątpią we wszystko, są zniechęceni, "jest coś takiego w tutejszym klimacie, krajobrazie, powietrzu..." Nawet indyk, który "zbliżył się do kur w celach zupełnie jednoznacznych", oddala się zniechęcony. Stan totalnej impotencji, doprowadzony w sztuce do absurdu, budzi śmiech i grozę. Mrożek bezlitośnie rozprawia się z balastem załganych tradycji narodowych i polskich przywar, ale także problemami i obsesjami współczesnego świata, które wykraczają daleko poza "obszar księstwa". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
INDYK
Dramat
AutorSławomir Mrożek

Patrz także:
schowaj

  • 1964
    Spektakl telewizyjny / Sławomir Mrożek / Jerzy Goliński
2024.03.01 00:41:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.