Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPOWIEŚCI O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2004. 06. 20
  • Barwny, 66 min

Trudno, o jakże trudno unieść ciężkie od kaca powieki, zwlec się z łóżka i w kłującym źrenice świetle słonecznych promieni - to już tak poźno? - sięgnąć po słuchawkę wściekle rozjazgotanego telefonu. Ale już po pierwszych słowach rozmówcy sen ulatuje. Do przyjaciela dzwoni przyjaciel, a prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Piotr przeżywa poważny kryzys. Opuściła go dziewczyna, kobieta, bez której nie potrafi żyć. Szuka wsparcia, pokrzepienia i rady. Szybko otrzeźwiały "Mucha" ma na to radę. Należy zdobyć skrawek włosów najdroższej, wygotować je w mleku, ususzyć, spalić z liśćmi jabłoni i rozrzucić w miejscu, w którym nastąpiło pierwsze spotkanie. To zwykle działa. Jeśli jednak nie podziała, wypada użyć metody ekstremalnej, ryzykownej, lecz absolutnie skutecznej: trzeba zapakować się w paczkę, nalepić znaczki i wysłać pocztš do ukochanej!
Wiarołomność Jany to nie jedyny problem Piotra. Jego ojciec odchodzi. Jeszcze nie z tego świata, lecz w mroki szaleństwa. Wedle słów matki, popada w ostateczą i nieodwracalną starczą demencję. Nie ogląda telewizji, nie rozmawia, nigdzie nie wychodzi. Nie robi zupełnie nic. Nie jest w stanie się nawet przestraszyć. Nie reaguje - cicho biada matka - gdy mu wykrzyknąć znienacka: uuuu! Mój synu - dyskretnie skarży się ojciec - twoja matka zwariowała. Co chwilę pohukuje mi za plecami! Niezawodny "Mucha" zna lekarstwo i na ten przypadek. By pomóc, trzeba lepiej poznać tożsamość bliźniego, wczuć się w jego osobowość. A temu dobrze służy noszenie ubrań partnera. Jednak przekazane rodzicom przez Piotra wskazówki przynoszą marny skutek. Pół biedy, gdy ojciec przechadza się po mieszkaniu z żoninej sukni i peruce. Gorzej, gdy matka wybiegnie z domu na ulicę w mężowskich ineksprymablach...
Petr Zelenka, urodzony w 1967 roku absolwent scenopisarstwa Praskiej Szkoły Filmowej jest autorem kilku głośnych filmów, m.in. "Rok diabła", "Samotni", "Guzikowcy", oraz scenariuszy teatralnych. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", wystawiane także w Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji, Serbii, Słowacji i na Węgrzech, zostały uznane za najlepszą sztukę czeską inscenizowaną na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego w 2001 roku. Opuszczeni, niezrozumieni, samotni, niekochani bohaterowie tchnącej absurdalnym, surrealistycznym dowcipem komedii Zelenki rozpaczliwie szukają szczęścia, miłości, sensu życia. By odzyskać utraconą normalność, chwytają się najbardziej ryzykownych, magicznych sposobów na odmianę losu. W rezultacie popadają w szaleństwo, choć raczej nie w to mroczne, ponure, ostateczne, lecz raczej "zwyczajne", raz trochę gorzkie, raz nieco zabawne szaleństwo doświadczane niekiedy przez prawie każdego z nas. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
OPOWIEŚĆ O ZWYCZAJNYM SZALEŃSTWIE
Dramat
AutorPetr Zelenka
PrzekładKrystyna Krauze
2024.03.01 00:50:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.