Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DUSZYCZKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2004
  • Premiera:
    2005. 04. 18
  • Barwny, 73 min

    Spektakl jest telewizyjną wersją przedstawienia wystawionego na deskach stołecznego Teatru Narodowego. Jego premiera odbyła się 30 stycznia 2004.

Rozpacz, cierpienie, śmierć, przemijanie... Pierwsze słowa wypowiadane w tym spektaklu padają w klaustrofobicznej, przytłaczającej scenerii długiego, rozległego pasażu porażającego oczy widza brzydotą odrapanych, pokrytych łuszczącą się farbą i liszajami ścian, zalegających wokoło podniszczonych rekwizytów teatralnych, szczątków, ułomków, rupieci. Barwne światła i okruchy luster nie czynią tego miejsca bardziej przyjaznym - przeciwnie, podkreślają jego tandetną szpetotę. A napotykane przez wędrującego przez ów podziemny, zatomizowany świat bohatera kobiety z pozoru piękne, ponętne, zalotne, kuszące, nienasycone, lecz zaspokojenie obiecujące naznaczone są już piętnem starości, zapowiedzią martwoty i rozkładu.
Dwunasta inscenizacja Jerzego Grzegorzewskiego wystawiona na deskach Teatru Narodowego powstała na podstawie dwóch utworów Tadeusza Różewicza: Duszyczki opublikowanej w 1977 roku, oraz poematu Et in Arcadia egowydanego w roku 1961 roku w tomie Głos Anonima. Znakomity poeta, dramatopisarz i prozaik, autor Kartoteki, Grupy Laokoona, Śmierci w starych dekoracjach, Kartoteki i wielu innych, niezmiernie ważnych dla polskiej literatury współczesnej utworów, kreuje w swoich dziełach wypełniony chaosem i rozpadem świat, skrajnie nieprzyjazny i groźny dla zmagających się z nim postaci, jak on zdezintegrowanych i rozdartych.
Bohater Duszyczki już dawno stracił złudzenia, przestał marzyć o wielkości, popadł w rezygnację. Już tylko czeka na nieuchronny finał, bez szansy na pocieszenie w drugim, zapewne lepszym świecie, bez nadziei na zmartwychwstanie. Dawno stracił wiarę w potęgę miłości, w sprawcze moce pisanego słowa, w istnienie bezcielesnej duszy. Dusza uwikłana w fizyczne popędy nie znajdzie wyzwolenia w sztuce. To tylko duszyczka, równie bezradna, ułomna i śmiertelna, jak poezja. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DUSZYCZKA
Poemat
AutorTadeusz Różewicz
Pierwowzór
ET IN ARCADIA EGO
Poemat
AutorTadeusz Różewicz

Nagrody
schowaj

  • 2006
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za zdjęcia
  • 2006
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za montaż
2024.03.01 00:50:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.