Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA PRZEŁĘCZY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2006. 01. 23
  • Barwny, 47 min

W góry ściągają ludzie z różnych powodów zauważył kiedyś Stanisław Witkiewicz. Ale magia gór działa na wszystkich.
W Zakopanem surowy klimat, podniecający wpływ powietrza, a nad wszystkim tajemnicza ściana gór, u której stóp się mieszka, nie daje spokoju, coś rwie z chałupy opisywał tęsknotę i niepokój, jakie rodziły się w ludzkich sercach w cieniu ośnieżonych szczytów. Malarz, pisarz, krytyk literacki, ojciec Witkacego, sam był urzeczony Tatrami. Jego nazwisko można znaleźć na liście członków Towarzystwa Tatrzańskiego, skupiającego miłośników polskich gór, takich jak Tytus Chałubiński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Adam Asnyk czy Walery Eljasz Radzikowski.
W ciszy zawieszone trwają wieczne śniegi, gdzieś pod ich koronami bije serce ziemi. I ty je usłyszysz, boś jest odmieniony, i ty je usłyszysz, boś jest oczyszczony dawał Witkiewicz wyraz swojej fascynacji w zbiorze "Na przełęczy". Widok wyniosłych szczytów, ciemnych skał, skrzących w promieniach słońca śnieżnych czap, górskiej roślinności wywoływał silne emocje. Tatry pociągały go swoją malowniczością, pięknem przyrody, czystością powietrza. Jawiły się jako symboliczna kraina idealna, absolutnie doskonała na wzór mitycznej Arkadii. Ale góry także budziły lęk, groźne w swojej wyniosłości, przytłaczające ogromem. Począwszy od 1890 roku Witkiewicz na stałe mieszkał w Zakopanem. Tu także spoczął po śmierci w 1908 roku. Fascynacja górami znalazła szczególny wyraz w jego twórczości pisarskiej, łączącej rozważania o kulturze górali z reportażem z górskich wojaży. Witkiewicz stworzył także styl architektoniczny nazywany zakopiańskim, łączący tradycyjne budownictwo mieszkańców Podhala z elementami secesji.
Aktorzy Zespołu Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza wykorzystali motywy zawarte w "Na przełęczy" oraz "Przewodniku do Tatr i Pienin" autorstwa Walerego Eljasza Radzikowskiego, najstarszego dzieła tego rodzaju poświęconego Tatrom. Akcja sztuki w reżyserii Witolda Adamka rozgrywa się jednego dnia. Rankiem do Zakopanego przyjeżdżają pociągiem turyści. Jest wdowa i młody magister z Krakowa, kobieta wyzwolona z Łodzi, malarz z Monachium, niemiecka hrabina, młode dziewczę z Warszawy. Przybywa także tajemnicza kobieta w pomarańczowym szalu. Każde z nich ma inny bagaż doświadczeń i wspomnień, każde szuka tu innych przeżyć i doznań. Zanim zajdzie słońce, na każdym z nich Tatry wywrą mocne wrażenie... [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NA PRZEŁĘCZY
AutorStanisław Witkiewicz
Pierwowzór
PRZEWODNIK DO TATR I PIENIN
AutorWalery Eljasz-Radzikowski
2024.03.01 00:51:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.