Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

REWIZOR

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2005
  • Premiera:
    2005. 11. 28
  • Barwny, 100 min

    Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu 30 marca 2003 r.

    W spektaklu wykorzystano fragmenty następujących utworów: "Rivers of Babylon", "Daddy Cool", "Rasputin", "Ma Baker" w wyk. zespołu Boney M, "Batumi" (muz. Ajwazjan, sł. O.Obarska-Forkaszewicz) w wyk. zespołu Filipinki, "Barwnyowe jarmarki" (muz. J. Laskowski, sł. R. Ulicki) w wyk. Janusza Laskowskiego, "Cas ruzi" w wyk. Karela Gotta, "Goodbye My Love Goodbye" w wyk. Goombay Dance Band, "Cała sala śpiewa z nami" (muz. U.Rzeczkowska, sł. J.T.Stanisławski), "Był taki czas" (muz. J. Matuszkiewicz, sł. W. Młynarski) oraz "Bagnet na broń" Władysława Broniewskiego, "Alarm" Antoniego Słonimskiego, "Mały Polak" Władysława Bełzy.

Jedzie do nas rewizor! Nagła i niespodziewana wiadomość wzbudza popłoch wśród włodarzy miasteczka w odległej guberni. Żaden z prowincjonalnych notabli nie ma czystego sumienia, żaden nie jest wzorem uczciwości i urzędniczej sumienności. Jak stawić czoło nadciągającemu zagrożeniu? Co gorsza, zagrożeniu nieznanemu i anonimowemu, bowiem dostojnik przybywa incognito. Zresztą już przybył! W hotelu pojawił się niewidziany dotąd w miasteczku jegomość, młody człowiek wielkomiejskich obyczajów i niezbyt wielkiego rozumu, wypisz - wymaluj: dygnitarz ze stolicy. Szybkie rozpoznanie niebezpieczeństwa to połowa sukcesu. Teraz trzeba znaleźć odpowiednią metodę obłaskawienia rewizora. Kłamać, kręcić, mataczyć? Schlebiać, nadskakiwać, padać do nóżek Jego Dostojności? Olśnić wystawnym przyjęciem? Zaoferować sutą łapówkę? A może wyprzedzić kompanów i czym prędzej złożyć na nich donos?
Rewizor wiecznie żywy! Jan Klata w swej adaptacji gogolowskiego arcydzieła przeniósł intrygę rozgrywającą się w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku w Rosji o ponad wiek później, w czasy "rosnącej w siłę" Polski lat siedemdziesiątych. Z przyjeżdżającym w poufnej inspekcji dygnitarzem, a naprawdę - z niebieskim ptakiem bez grosza przy duszy, z początku zaskoczonym niespodziewanymi awansami, lecz szybko chwytającym wiatr w żagle - muszą się zmierzyć towarzysze z miejscowego komitetu partii. Lecz choć zmieniły się realia, kostiumy i tytulatura, ludzkie charaktery i postawy, grzeszki, grzechy i niegodziwości pozostały takie same. I pozostaną nimi w jeszcze bardziej współczesnej sytuacji, w Polsce dwudziestego pierwszego stulecia, bowiem dzieło Gogola zawsze było, jest i będzie aktualne! Wystarczy tylko zastąpić pierwszego sekretarza, ekshorodniczego - burmistrzem, a pseudorewizora - rzekomym członkiem sejmowej komisji śledczej, bądź wysłannikiem koordynatora wiadomych służb.
Spektakl jest reżyserskim debiutem Jana Klaty w Teatrze TV, telewizyjną wersją inscenizacji, której premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu w marcu 2003 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
REWIZOR
Dramat
AutorMikołaj Gogol
PrzekładJulian Tuwim

Patrz także:
schowaj

  • 1964
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Józef Szajna
  • 1969
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Witold Zatorski
  • 1977
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Jerzy Gruza
  • 2014
    Spektakl telewizyjny / Mikołaj Gogol / Jerzy Stuhr
2024.03.01 00:53:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.