Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LORENZACCIO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1978
  • Premiera:
    1978. 12. 11
  • Barwny, 123 min

Sławna inscenizacja dramatu Alfreda de Musseta (1810 - 1857), wielkiego francuskiego romantyka, mistrza poetyckiej komedii miłosnej ("Kaprysy Marianny"). Napisany w 1834 roku "Lorenzaccio" to w dorobku autora "Spowiedzi dziecięcia wieku" sztuka nietypowa. Obszerna, wielowątkowa, przeznaczona raczej do lektury niż na scenę, a przede wszystkim głęboko tragiczna i pesymistyczna. Jej fabuła osnuta jest wokół burzliwych dziejów szesnastowiecznej Florencji, wstrząsanej bezwzględnymi walkami o władzę między siłami republikańskimi, arystokracją oraz hierarchami Kościoła. Inspirując się kronikami historycznymi de Musset umieścił w centrum tego politycznego tygla młodego Lorenza Medici, który w 1537 roku doprowadził do zamachu na swego krewniaka Aleksandra, księcia Florencji. Lorenzo w ujęciu de Musseta to - jak napisał jeden z recenzentów - "renesansowy Kordian", w swych rozterkach bardzo przypominający typowego bohatera romantycznego. Dzięki temu w dziewiętnastowiecznej Francji sztuka zabrzmiała bardzo współcześnie, co przysporzyło jej kłopotów. Odczytana jako drapieżna krytyka ówczesnych stosunków społecznych, długo nie mogła doczekać się premiery. Wystawiono ją dopiero w 1896 roku w Paryżu, czterdzieści lat po śmierci autora.Telewizyjny spektakl Laco Adamika i Agnieszki Holland jest realizacją ich jeszcze studenckich marzeń. Choć rozegrany niemal wyłącznie w bliskich planach, ani chwili nie nuży, głównie za sprawą znakomitych kreacji aktorskich.
Lorenzo, zwany pogardliwie Lorenzacciem, to prawa ręka Aleksandra Medici, doszczętnie zdeprawowanego księcia Florencji. Służy mu jako stręczyciel, trefniś i szpicel. W głębi duszy jednak uważa się za patriotę. Wkradł się w łaski władcy tylko po to, by podstępnie pozbawić go życia i w ten sposób uwolnić ojczyznę od okrutnego tyrana. Wszystko ma jednak swoją cenę. Cynizm i wyuzdanie stopniowo przestają być maską, a stają się drugą naturą Lorenza. Sprytnie lawirując pomiędzy dworskimi koteriami, hierarchami Kościoła i opozycją republikańską przekonuje się, że wszyscy oni są do siebie bardzo podobni: żądni władzy, zakłamani, zawistni. Lud zaś, choć uciskany i gnębiony, to przede wszystkim tchórzliwa i konformistyczna zgraja. Pomimo to Lorenzo postanawia zamordować księcia. Nie w imię szlachetnego celu. Raczej jako zadośćuczynienie za własną utraconą godność.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LORENZACCIO
AutorAlfred de Musset
PrzekładJoanna Guze
2024.03.09 00:11:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.