Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARODZIEJSKIE KRZESIWO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Premiera:
    2001. 02. 26
  • Barwny, 42 min

Widowisko kostiumowe, z piosenkami, inspirowane baśnią Hansa Christiana Andersena "Krzesiwo". Bohaterem jest młody Żołnierz powracający z wojny. Wojak spotyka Czarownicę, która prosi go o pomoc w zdobyciu krzesiwa ukrytego w starym drzewie. Za niewinną z pozoru próbą kryje się jednak pewien podstęp, o czym prostoduszny żołnierzyk wkrótce się przekonuje. Walcząc z przeciwnościami losu, ma również okazję doświadczyć tego, co w życiu najważniejsze. Zaczyna rozumieć, że "nie można tylko forsą żyć, trzeba marzyć, trzeba śnić", że "są na świecie cuda, dziwy, i serca porywy..." Wierszowane, współczesnym językiem wyrażone komentarze, podane w formie dowcipnie zaaranżowanych piosenek, doskonale wpisują się w klimat widowiska, z lekkim przymrużeniem oka i dużą dozą umowności traktującego baśniowe wątki i charaktery. Już pierwsza scena uzmysławia umowność baśniowej konwencji. Wojna nie przynosi tu nieszczęść, jak w życiu, tylko dużo huku, ognia i dymu, aż bajkowego króla od tego strzelania rozbolała głowa. Odsyła więc swoje wojsko do domu jednym rozkazem - wojna się skończyła. Dzielny wojak, który nic innego nie umie robić, tylko strzelać z armaty, wędruje markotny borem, lasem. Siedzącemu w gałęziach starej wierzby krukowi demonstruje, na czym polega praca artylerzysty. Wybuch płoszy Czarownicę. Wiedźma, skądinąd urocza i zabawna, błaga "kochaniutkiego żołnierzyka", żeby nie wysadzał drzewa w powietrze, gdyż jej prababka sto lat temu ukryła w dziupli skarb. Pilnują go wprawdzie trzy psy, lecz jeśli Żołnierz nie przestraszy się groźnych, czworonożnych strażników, złoto i klejnoty będą należały do niego. Czarownica pragnie zatrzymać jedynie krzesiwo. Żołnierz ma dość sztuczek i kaprysów wiedźmy. Ze skarbem i z krzesiwem w kieszeni wyrusza w świat. Los kieruje jego kroki do zamku. Wraz z królewskimi rodzicami mieszka tu prześliczna Królewna, której kiedyś się przyśniło, że wyjdzie za zwykłego żołnierza. Od tej pory władca zakazał wpuszczać na zamek prostych ludzi. Żołnierz wykorzystuje znaleziony skarb, aby się tam dostać w przebraniu bogacza, czarodziejskie krzesiwo zaś pomaga mu zobaczyć księżniczkę. Coraz bardziej zakochany młodzieniec bez wahania oddaje klejnoty i złoto w zamian za medalion z wizerunkiem ukochanej. Królewna także wciąż myśli o wojaku, na jawie i we śnie, mimo zakazów ojca i napomnień matki, że księżniczka ma śnić przyzwoicie o księciu z bajki. Czarownica, podstępem próbująca zdobyć krzesiwo, podsuwa rodzicom rozmaite pomysły, jak wytropić dziewczynę, którą trzy zaczarowane psy - służące temu, kto ma w ręku krzesiwo - co wieczór prowadzą na schadzkę z ukochanym. Wreszcie intryga przynosi oczekiwane rezultaty. Żołnierz, pojmany przez straże, czeka na egzekucję. Tuż przed wykonaniem wyroku przypomina o prawie skazanego do ostatniego życzenia. Chce zapalić cygaro i pragnie po raz ostatni skrzesać sobie ognia krzesiwem, jak na wojence. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRZESIWO
Baśń
AutorHans Christian Andersen
2024.03.01 00:32:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.