MILIONER
- Film fabularny
- Produkcja: Polska
- Rok produkcji: 1977
- Premiera: 1977. 09. 05
- Gatunek: Film obyczajowy
- Dane techniczne: Barwny. 2656 m. 91 min.

Fot. Filmoteka Narodowa
Trzeci pełnometrażowy film Sylwestra Szyszki nawiązuje, podobnie jak poprzednie - "Ciemna rzeka" i "Mgła" - do tematyki wiejskiej, ale rozgrywa się w czasach współczesnych. Reżyser zapewniał jednak, że "nie jest to film o wsi, a wiejskie realia stanowią tu jedynie tło uwydatniające centralny konflikt filmu". Chodziło mu bowiem o ukazanie - poprzez zderzenie racji jednostki i ogółu - pewnych złych cech narodowej mentalności. "Milioner" miał być - w założeniach twórców - ilustracją zjawiska społecznego określanego mianem "polskiego piekła".
Bohaterem filmu jest Józek Mikuła, chłoporobotnik, który prowadzi z matką małe gospodarstwo i dorabia jako kierowca ciężarówki w pobliskiej cementowni. Gdy pewnego dnia wygrywa milion w toto-lotka, wieść o jego niespodziewanej fortunie rozchodzi się błyskawicznie po wsi. Józek postanawia rozsądnie zainwestować pieniądze: dokupuje ziemi, remontuje budynki gospodarcze, sprowadza maszyny. Ma gest - funduje wsi kolorowy telewizor, który instaluje w klubokawiarni. Ale sąsiadów niespodziewane bogactwo Józka kłuje w oczy, zwłaszcza że jego narzeczona, Zośka, jawnie manifestuje finansowy awans. Konflikt narasta, z czasem przeradzając się w otwartą wojnę. Coraz częściej powtarzają się wrogie gesty przeciwko Mikułom: ktoś wrzuca im martwe ptaki przez okno, ktoś inny dusi kury, truje psa, psuje traktor. Na ślubie Zośki i Józka, mimo rozdanych zaproszeń, nikt się nie zjawia, za to zawistnicy podpalają milionerowi stodołę. Nad wrogością sąsiadów szczególnie boleje matka Józka, która nie może pojąć zachowania współziomków. Ktoś wpędza krowy Józefa do bagnistego stawu. Biegnąca na pomoc matka Józefa dostaje ataku serca. Dopiero teraz przychodzi opamiętanie.
Gdy w 1977 r. odbyła się premiera filmu, krytycy przyjęli go dość sprzecznie. Jedni, uznając pokazaną w nim obsesyjną zawiść chłopów, ich grubiańskie obyczaje czy bardzo prymitywne metody rywalizacji za nieprawdopodobne, pisali, że w "Milionerze" reżyser daje przekłamany obraz społeczności wiejskiej. Inni traktowali te same cechy jako atut filmu, chwaląc, że "scenarzyści i reżyser wystąpili przeciwko pokutującemu ciągle duchowi schlebiania i sztucznej sympatii dla ludu". Zgodnie natomiast recenzenci podkreślali dobrą grę aktorów, a zwłaszcza występującego w głównej roli Janusza Gajosa - nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1977 roku. Kreowany przez niego bohater okazuje się osobowością bardzo złożoną: hojność walczy w nim z chciwością. Chciałby nadal być we wsi "swoim", a jednocześnie pokazać, że jest lepszy od swych krajan, lubi ich, czuje się z nimi związany, ale i nienawidzi ich za małostkowość i wyrządzone mu krzywdy. [PAT]
Ekipa
- Reżyseria: Sylwester Szyszko
- Reżyser II: Wojciech Żółtowski
- Współpraca reżyserska: Ireneusz Hauser, Anna Wolnicka
- Scenariusz: Andrzej Pastuszek, Jacek Janczarski
- Dialogi: Andrzej Pastuszek, Jacek Janczarski
- Zdjęcia: Maciej Kijowski
- Operator kamery: Andrzej Gronau
- Współpraca operatorska: Jerzy Majak, Jerzy Gajewski
- Scenografia: Czesław Siekiera
- Współpraca scenograficzna: Ireneusz Sałański, Stefan Filipiak
- Kostiumy: Marta Kobierska
- Współpraca kostiumograficzna: Elżbieta Radke
- Muzyka: Piotr Hertel
- Wykonanie muzyki: Filharmonia Łódzka (orkiestra)
- Dyrygent: Zdzisław Szostak
- Konsultacja muzyczna: Anna Iżykowska-Mironowicz
- Dźwięk: Krzysztof Wodziński, Andrzej Hanzl
- Współpraca dźwiękowa: Zbigniew Przygodzki, H. Klimczak
- Efekty dźwiękowe: Zygmunt Nowak
- Montaż: Jerzy Pękalski
- Współpraca montażowa: Jarosław Wołejko
- Charakteryzacja: Jan Płażewski
- Współpraca charakteryzatorska: Ewa Wende
- Kierownictwo produkcji: Tadeusz Urbanowicz
- Kierownictwo produkcji II: Andrzej Zielonka, Janusz Dąbrowski
- Kierownictwo zdjęć: Tadeusz Chojnacki
- Współpraca produkcyjna: Wanda Płuciennik, Janusz Florczak
- Produkcja: Studio Filmowe Iluzjon
- Atelier: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
- Laboratorium: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
- Obsada aktorska: Janusz Gajos (Józef Mikuła), Jadwiga Andrzejewska (matka Józefa), Ewa Ziętek (Zośka, żona Józefa), Elżbieta Jasińska (Jadźka, siotra Zośki), Wanda Neumann (Kasia Banachowa, koleżanka Zośki), Tadeusz Teodorczyk (Walczak, sąsiad Józefa), Witold Pyrkosz (urzędnik), Paweł Kruk (Wiktor, mąż Jadźki), Wirgiliusz Gryń (urzędnik), Henryk Hunko (Grochowski), Józef Nalberczak (komendant MO), Janusz Kłosiński (kierownik cementowni), Bogusz Bilewski (majster murarski Bil), Zdzisław Maklakiewicz (Stasio, kierownik sklepu), Zygmunt Malawski (kierownik restauracji), Włodzimierz Kwaskowski (dyrektor oddziału PKO), Stanisław Michalski (komendant straży pożarnej), Leon Niemczyk (taksówkarz), Ewa Nijaki (barmanka Bronka), Sławomir Zemło, Witold Gałązka (kolega Józefa z cementowni), Zbigniew Lesień (kolega Józefa), Adam Baumann (kierowca w cementowni; w czołówce nazwisko: Bauman), Jerzy Jończyk, Stefan Kąkol (chłop), Edward Bryła, Lech Jagiełło, Antoni Chętko, Jerzy Prażmowski (sołtys)
Nagrody indywidualne
- 1977 - Janusz Gajos Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za pierwszoplanową rolę męską
Varia
- Piosenka: MĘŻCZYZNA W SWOIM STYLU
- Muzyka piosenki (-nek) : Piotr Hertel
- Słowa piosenki (-nek) : Ryszard Czubaczyński
- Wykonanie piosenki (-nek) : Pro-Contra (zespół)
- Piosenka: PRZYGODA MAZURSKA
- Muzyka piosenki (-nek) : Jerzy Biliński
- Słowa piosenki (-nek) : Ireneusz Hauser
- Wykonanie piosenki (-nek) : Grażyna Bałabańska
- Piosenka: ORKIESTRY DĘTE
- Muzyka piosenki (-nek) : Urszula Rzeczkowska
- Słowa piosenki (-nek) : Jan Tadeusz Stanisławski
- Wykonanie piosenki (-nek) : Grażyna Bałabańska
- Piosenka: DAJ MI ŚWIAT
- Muzyka piosenki (-nek) : Adam Skorupka
- Słowa piosenki (-nek) : Jan Zalewski
- Wykonanie piosenki (-nek) : Grażyna Bałabańska