Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: o polskim filmie historycznym

30 listopada 2017

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka "Historia na ekranie Polski Ludowej" autorstwa Piotra Kurpiewskiego.

Głównym celem publikacji, w której zostały umieszczone analizy ponad 40 filmów historycznych wyprodukowanych w latach istnienia Polski Ludowej, jest próba wypełnienia luki związanej z naukowym opisem gatunku filmu historycznego. W "Historii na ekranie Polski Ludowej" mamy do czynienia z dwiema perspektywami spojrzenia na rodzime filmy o przeszłości. Po pierwsze Piotr Kurpiewski skupia się na kontekście politycznym omawianych produkcji i stara się w drobiazgowy sposób prześledzić kulisy realizacji oraz recepcję analizowanych filmów. Ważnym czynnikiem, któremu autor poświęca wiele miejsca jest również kontekst polityki historycznej, realizowanej przez kinematografię PRL. Drugim wiodącym aspektem książki pozostaje refleksja nad wartością estetyczną filmów o przeszłości, a także umieszczenie polskiej kinematografii na tle światowej produkcji w dziedzinie filmu historycznego.

Książka Piotra Kurpiewskiego otwiera "Linię Filmową" Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej afiliowanej przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Najbliższe plany wydawnicze jednostki obejmą publikacje autorstwa Thomasa Elsaessera ("Kino - maszyna myślenia. Szkice o kinie w epoce cyfrowej") oraz Grażyny Świętochowskiej ("České vynálezy. Wybrane aspekty kina czeskiego i słowackiego lat 60.").


Książka do nabycia w księgarni internetowej Wydawnictwa.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.