"Photon" wygrywa w Koszalinie
23 czerwca 2018Na zakończonej właśnie gali 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" główną
nagrodę festiwalu, Wielkiego Jantara za pełnometrażowy debiut fabularny zdobył "Photon" w reżyserii Normana Leto za rozmach i oryginalną wizję zrealizowaną bez kompleksów dzięki której po wyjściu z kina czujemy się wzbogaceni.
Pozostałe nagrody festiwalu przyznano:
W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:
- Nagroda im. Stanisława Różewicza za reżyserię: Paweł Maślona za film "Atak paniki"
Uzasadnienie: Za finezyzjne panowanie nad wielowątkową opowieścią, która wzrusza, bawi i przeraża. - Nagroda za scenariusz: Jagoda Szelc za scenariusz filmu "Wieża. Jasny dzień."
Uzasadnienie: Za scenariusz dzięki któremu powstał najbardziej tajemniczy i kontrowersyjny film tego festiwalu. - Nagroda za główną rolę męską: Grzegorz Damięcki za rolę w filmie "Podatek od miłości" w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka
Uzasadnienie: Za wiarygodne stworzenie roli inteligentnego amanta. - Nagroda za główną rolę kobiecą: Magdalena Popławska za rolę w filmie "53 wojny" w reżyserii Ewy Bukowskiej
Uzasadnienie: Za zabranie widza w emocjonalną podróż bez trzymanki. - Nagroda za odkrycie aktorskie: Bartłomiej Kotschedoff za rolę w filmie "Atak paniki" w reżyserii Pawła Maślony
Uzasadnienie: Za brawurowy i wyrazisty debiut na pełnym ekranie. - Nagroda za zdjęcia: Łukasz Gutt za zdjęcia do filmu "Serce miłości" w reżyserii Łukasza Rondudy
Uzasadnienie: Za wyrafinowane i czułe ukazanie hermetycznego świata sztuki. - Nagroda za muzykę: Jimek (Radzimir Dębski) za muzykę do filmu "Atak paniki" w reżyserii Pawła Maślony
Uzasadnienie: Za uczynienie muzyki integralną częścią filmu.
W Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych:
- Nagroda za krótkometrażowy film fabularny: Jakub Radej za film "Sweet Home Czyżewo"
Uzasadnienie: Za dojrzałość reżyserską i umiejętność stworzenia wiarygodnej , spójnej opowieści o konfrontacji bohatera z przeszłością. - Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny: Natalia Koniarz i Stanisław Cuske za film "Tama"
Uzasadnienie: Za wnikliwy portret relacji ojca z synem , której widz staje się intymnym świadkiem. - Nagroda za krótkometrażowy film animowany: Alicja Błaszczyńska za film "Błoto"
Uzasadnienie: Za stworzenie konsekwentnego wizualnie i emocjonalnie obrazu miłości która jest niebezpiecznie blisko tego co w nas ukryte , pęknięte i niedoskonałe. - Nagroda za zdjęcia do filmu krótkometrażowego: Adam Suzin za zdjęcia do filmu "Drżenia" w reżyserii Dawida Bodzaka
Uzasadnienie: Za przełożenie na obraz nieoczywistości , emocji i drżeń młodego człowieka. - Nagroda za montaż filmu krótkometrażowego: Izabela Pająk za montaż filmu "Piszę do ciebie, kochanie" w reżyserii Magdaleny Szymków
Uzasadnienie: Za tworzenie nowej jakości w ukazywaniu procesów historycznych przy pomocy osobistych narracji i wnikliwej pracy archiwalnej. - Wyróżnienia: Zuzanna Stach za film "Wyspa"
Uzasadnienie: Za naszkicowanie oszczędną kreską pojemnej metafory spotkania z odmiennością.
Katarzyna Ewa Żak za film "Świat Marysi"
Uzasadnienie: Za odwagę w sięganiu po bliskie tematy i wyrozumiałą opowieść o człowieku , który się staje.
Sebastian Weber za film "Gość"
Uzasadnienie: Za czuły obraz Polski przydrożnej i film stworzony z prawdziwej potrzeby nawiązywania emocjonalnego połączenia bohatera i twórcy.
Nagrody pozaregulaminowe:
- Nagroda Dziennikarzy za film pełnometrażowy: "Atak paniki" w reżyserii Pawła Maślony
Uzasadnienie: Za wprowadzenie świeżości zarówno w formie jak i sposobie pokazania życia. Z jednej strony przerysowanego, z drugiej niezmiernie prawdziwego. Każdy z nas przynajmniej raz był w takiej sytuacji. To zaszczyt móc nagrodzić taki debiut. - Nagroda Dziennikarzy za film krótkometrażowy: "Heimat" w reżyserii Emi Buchwald
Uzasadnienie: Za błyskotliwe wykorzystanie absurdalnej codzienności do stworzenia portretu rodziny w całej jej ekwilibrystycznej złożoności, z czułością i świeżością jej grzechów. I za puste miejsce po tapczanie i dzieciństwie w rodzinnym domu. - Nagroda Publiczności za film pełnometrażowy: "Podatek od miłości" w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka
- Nagroda Jury Młodzieżowego za film pełnometrażowy: "53 wojny" w reżyserii Ewy Bukowskiej
Uzasadnienie: Za autentyczność i bogactwo wykorzystania filmowych środków; wybitne aktorstwo i mistrzowskie operowanie ścieżką dźwiękową oraz wiarygodne ukazanie zmagań jednostki na frontach zewnętrznych i wewnętrznych wojen. - Nagroda Specjalna Legalnej Kultury w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych: w reżyserii
Uzasadnienie: - Nagroda Specjalna Legalnej Kultury w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych:
"Siostry" w reżyserii Michała Hytrosia
Uzasadnienie: Za ukazanie przestrzeni na co dzień niedostępnych w sposób ciepły i przyjazny dla portretowanych bohaterów. - Nagroda marki "Dr Irena Eris" dla odkrycia reżyserskiego w filmie krótkometrażowym:
"Heimat" w reżyserii Emi Buchwald
Uzasadnienie: Za autorską i komplementarną interpretację zależności rodzinnych. - Nagroda Canal+ za film krótkometrażowy:
Animacja: "Wyspa" w reżyserii Zuzanny Stach
Uzasadnienie: za proste piękno i przestawienie w 7-minutowym filmie całego skomplikowania relacji między istotami.
Dokument: "Odprawa" w reżyserii Filipa Drzewieckiego
Uzasadnienie: za przejmującą obserwację uczestniczącą i głęboki humanizm.
Fabuła: "Atlas" w reżyserii Macieja Kawalskiego
Uzasadnienie: za przewrotną i ujmującą definicję szaleństwa.