Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zbliża się 33. Tarnowska Nagroda Filmowa

17 maja 2019

33. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej, jednego z najstarszych festiwali poświęconych polskiemu kinu, odbędzie się w terminie od 1 do 8 czerwca w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4). Do konkursu wybranych zostało 12 tytułów:


Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi "Maszkaronem" oraz Nagrodą Specjalną TV Kino Polska Jury 33. TNF pod wodzą Andrzeja Jakimowskiego, reżysera, laureata TNF sprzed sześciu lat, a zasiądą w nim ponadto: Dorota Roqueplo, Tomasz Gąssowski, Cezary Harasimowicz, Paweł Mossakowski, Ireneusz Pastuszak i Arkadiusz Tomiak. Tradycyjnie swe nagrody przyzna także Jury Młodzieżowe oraz festiwalowa publiczność.

Poza konkursem odbędą się specjalne pokazy filmów (Aneks), które nie są stricte fabułami, a bliżej im do innych rodzajów kinematograficznych - dokumentu, animacji, eksperymentu. Przedstawione zostaną cztery tytuły: dokumentalno-fabularna animacja Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente "Jeszcze dzień życia", "Over the Limit" Marty Prus, "Monument", efektowny aktorski dyplom studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, wyreżyserowany przez Jagodę Szelc oraz realizowane przez blisko dekadę "Niebieskie chachary" Cezarego Grzesiuka.

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza konkurs filmów animowanych dla dzieci (13 bajek) oceni Jury Dziecięce, a zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi w Tarnowie najnowszy film dla dzieci i młodzieży, "Dzień czekolady" Jacka Piotra Bławuta.

Jurorskie werdykty poznane zostaną 8 czerwca podczas Gali Wręczenia Nagród w Amfiteatrze Letnim, nowej przestrzeni festiwalowej. W tym dniu Krzysztof Zanussi, jako tegoroczny laureat Nagrody za całokształt twórczości i wkład w kinematografię odbierze statuetkę "Wyróżnienie". Z tej okazji widzowie Prologu (27-31.05.19) festiwalu będą mogli przypomnieć sobie sześć wybranych filmów tegorocznego laureata. Od debiutu - "Struktury kryształu", poprzez "Iluminację", "Barwy ochronne", "Constans", "Cwał", po najnowszy kinowy "Eter".

Tarnowska Nagroda Filmowa to nie tylko projekcje w ciemnej kinowej sali i spotkania w klubie festiwalowym. 33. edycję uzupełni szereg projekcji, które rozegrają się w plenerze, a ich festiwalowym domem będzie tarnowski Amfiteatr Letni. Wśród nich tematyczne pokazy filmów: siedmiu krótkometrażowych o tematyce kobiecej (Z kobiecej perspektywy, 3.06.19), czterech muzycznych dokumentów (W kręgu muzyki, 5.06.19) oraz spotkania z ich twórcami.

Ponadto, swój jubileusz 70-lecia świętować będzie w Tarnowie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF). 6 czerwca, pod chmurką, przedstawione zostaną (6.06.19) filmy Janusza Majewskiego: "Ostatni Klezmer" (dokument), "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (fabuła) przy udziale samego reżysera i dyrektora WFDiF - Włodzimierza Niderhausa. Dzień później widzowie zobaczą Złotą dziesiątkę dokumentów wyselekcjonowanych na TNF przez Wytwórnię.

W dniach od 3 do 8 czerwca, w plenerowym amfiteatralnym kinie, jako dopełnienie sekcji dziecięcej festiwalu, dla najmłodszych widzów przygotowane są Bajkowe godziny, czyli zestawy bajkowe z serii Baśnie i bajki polskie z Telewizyjnego Studia Filmowego w Poznaniu, wielokrotnego laureata nagród jury dziecięcego poprzednich edycji TNF.

Program TNF uzupełnią imprezy towarzyszące, w tym koncerty (Amfiteatr), wystawy (TCK, BWA, przestrzeń miejska Tarnowa), warsztaty (PWSZ, TCK), debaty (TCK), swym charakterem nawiązujące do X Muzy:

 • 1.06.19 muzycznie festiwal zainauguruje występ septetu Electric-Acoustic Beat Seassion (EABS), wykonujący materiał z albumu "Repetitions. Letters to Krzysztof Komeda", w całości poświęconego twórczości pianisty i kompozytora, tym samym wpisując się w obchody 50. rocznicy śmierci tego genialnego muzyka.
 • 2.06.19 dla najmłodszych, nieco starszych i ich opiekunów oraz miłośników muzyki zjawiskowy, żeński kwartet smyczkowy Con Affetto, zagra znane muzyczne melodie z bajek i filmów, wciągając do zabawy dzieci.
 • 4.06.19, w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów artyści Piwnicy Pod Baranami przedstawią muzyczny spektakl nawiązujący do bogatych tradycji krakowskich kabaretów i nie tylko, z odważną kpiną i surrealną dadaistyczną zabawą, ale także z poetycką zadumą i muzyką wybitnych piwnicznych kompozytorów. Występ poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Pawła Kędzierskiego "Wybory 89".
 • 7.06.19 lubiane tematy z polskich filmów i seriali na wibrafon i gitarę wykona duet Szułakiewicz & Migała.
 • 8.06.19 wspomnianą Galę Wręczenia Nagród 33. TNF uświetni koncert jednego z najgłośniejszych duetów ostatnich lat - SMOLIK // KEV FOX.
 • © 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
  Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
  Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
  Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
  Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
  Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl