Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zmarł Antoni Krauze

15 lutego 2018

14 lutego zmarł w wieku 78 lat Antoni Krauze, znakomity reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych.

Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, debiutował w roku 1969 telewizyjnym "Monidłem". Ze zrealizowanych w roku 1971 "Piżamy" i "Mety", widzowie mogli obejrzeć tylko pierwszy tytuł, "Meta" trafiła na "półkę" i premiery doczekała dopiero w roku 1980. W roku 1972 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Palec boży" nagrodzony m.in. w Locarno oraz Nagrodą im. Munka. Jego kolejnymi filmami były "Strach", serial "Zaklęty dwór", "Podróż do Arabii", "Party przy świecach", "Stacja", "Prognoza pogody", "Dziewczynka z hotelu Excelsior", "Akwarium" i "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Równolegle realizował wiele filmów dokumentalnych, były wśród nich m.in. "Piwnica" (o Piwnicy pod Baranami"), "Ćwiczenia z niepamięci" (o Januszu Morgensternie), "Radość pisania" (o Wisławie Szymborskiej) i fabularyzowany "Do potomnego" (o poetach pokolenia "Kolumbów").

Przed dwoma laty zrealizował swój ostatni film "Smoleńsk".

© 1998-2018 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor