Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Roman Kłosowski

11 czerwca 2018

11 czerwca zmarł w wieku 89 lat Roman Kłosowski, znakomity aktor charakterystyczny. Choć miał w swoim dorobku mnóstwo różnorodnych ról, pamiętany jest przede wszystkim z ról komediowych.

Absolwent warszawskiej PWST, pierwsze kroki na deskach teatralnych stawiał w Szczecinie. Od połowy lat 50. był aktorem teatrów warszawskich: Dramatycznego i Nowego. Od połowy lat 60. zajmował się także reżyserią teatralną. W latach 1976-81 był dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi, po czym wrócił do Warszawy, do Teatru Syrena.

Na ekranie debiutował w roku 1953 w "Trzech opowieściach". W latach 50. i 60. grał wiele charakterystycznych ról drugoplanowych, m.in. w "Celulozie", "Człowieku na torze", "Pętli", "Ewa chce spać", "Eroice", "Zamachu" i "Bazie ludzi umarłych". Największą popularność przyniosła mu brawurowo zagrana rola Romana Maliniaka w "Czterdziestolatku", choć swoją najważniejszą kreację filmową stworzył w "Kramarzu" Andrzeja Barańskiego. W późniejszych latach występował gościnnie w wielu filmach i serialach, po raz ostatni pojawił się na ekranie w roku 2011 w filmie "Kop głębiej".

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego