Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: O aktorach Barei

16 maja 2019

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Rafała Dajbora "Jak u Barei, czyli kto to powiedział". Książka opowiada o piętnastu aktorach, którzy w trzech filmach Stanisława Barei, których współscenarzystą był Stanisław Tym ("Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Miś") mieli okazję wypowiedzieć zdania funkcjonujące dziś w kulturze i popkulturze jako słynne cytaty "z Barei". Przy czym sami są obecnie znacznie mniej znani, niż wypowiedziane przez nich "skrzydlate słowa".

Bohaterami książki są: Krzysztof Świętochowski, Jerzy Karaszkiewicz, Józef Nalberczak, Mariusz Gorczyński, Wojciech Zagórski, Ludwik Pak, Andrzej Stockinger, Eugeniusz Robaczewski oraz Józef Osławski, Stanisław Gawlik, Stanisław Masłowski, Edward Rauch, Zbigniew Bartosiewicz, Tadeusz Somogi, Stefan Śródka.

Każdy z nich ma na swoim koncie niezapomniane epizody, ale ich życiorysy pełne są dramatycznych wydarzeń: alkoholizm, nieudane związki, frustracja zawodowa, występy w produkcjach uznawanych za "reżimowe", przedwczesna śmierć. Poprzez anegdoty, wspomnienia rodziny i znajomych, cytaty z prasy, autor odtwarza ich biografie i odkrywa kulisy powstania kultowych scen kina Barei.

"Jak u Barei, czyli kto to powiedział" to także opowieść o znaczeniu filmów Stanisława Barei - w publicystyce, debacie politycznej i społecznej, w życiu codziennym Polaków.


Autor książki Rafał Dajbor to aktor i dziennikarz, przyjaciel naszego serwisu. Kieruje fundacją "Drugi Plan", która za cel stawia sobie ocalenie od zapomnienia mistrzów epizodu polskiego kina i telewizji.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl