Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Ryszard Bugajski

8 czerwca 2019

7 czerwca zmarł w Warszawie w wieku 76 lat Ryszard Bugajski, wybitny reżyser filmowy, autor pamiętnego "Przesłuchania".

Absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, początkowo realizował filmy dokumentalne i spektakle Teatru Tv. W roku 1979 debiutował w fabule filmem "Kobieta i kobieta". Rok później zrealizował telewizyjne "Zajęcia dydaktyczne". W latach 1981-1982 zrealizował bez wątpienia swój najważniejszy film, słynne "Przesłuchanie", jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej kinematografii. Film miał swoją premierę dopiero w roku 1989, a sam Bugajski w połowie lat 80. wyemigrował do Kanady, gdzie realizował seriale telewizyjne i wyreżyserował film "Clearcut".

W roku 1995 zrealizował "Graczy", swój pierwszy po latach film polski, a dwa lata później wrócił na stałe do kraju. Ponownie realizował filmy dokumentalne i spektakle Teatru Tv (m.in. "Miś Kolabo" z roku 2001 oraz "Śmierć rotmistrza Pileckiego" z roku 2006). W roku 2009 wyreżyserował znakomitego biograficznego "Generała Nila" o generale Emilu Fieldorfie, a w 2013 sensacyjno-polityczny "Układ zamknięty". Ostatnim filmem reżysera jest "Zaćma" z roku 2016.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency