Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowość w Filmotece: "Przerwane śniadanie..." Michała Tarkowskiego

16 czerwca 2015

Zapraszamy do serwisowej Filmoteki na kolejną premierę.
Prezentujemy dziś "Przerwane śniadanie braci Montgolfier", etiudę zrealizowaną na Wydziale Reżyserii naszej Uczelni przez Michała Tarkowskiego.

Reżyser dał się poznać szerszej publiczności jako aktor grający m.in. w "Personelu" i "Bliźnie" Krzysztofa Kieślowskiego, "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Wodzireju", "Był jazz" i "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Kung-fu" Janusza Kijowskiego i "Gorączce" Agnieszki Holland. Popularny był także jego dokumentalny film muzyczny "Koncert" z roku 1982.

Jednak Michał Tarkowski to przede wszystkim współtwórca - obok Jacka Kleyffa i Janusza Weissa - legendarnego "Salonu Niezależnych", kabaretu działającego w latach 70. To właśnie z doświadczeń kabaretowych wyrasta szkolny film Tarkowskiego. Pobrzmiewają w nim echa słynnej piosenki "Salonu" z tekstem Jacka Kleyffa "Telewizja". Tarkowski uderza w najistotniejsze medium gierkowskiej propagandy sukcesu. Źródeł inspiracji szuka jednak nie tylko w swych doświadczeniach kabaretowych, ale i w awangardzie kina - w pracach Jeana Cocteau i Fernanda Légera. "Przerwane śniadanie..." to formalny eksperyment, zabawa obrazem i dźwiękiem.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.