Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich

17 grudnia 2016

Zorika Zarzycka, Edward Zajiček, Andrzej Szenajch, Andrzej Kołodyński, Stanisław Lenartowicz, Wojciech Marczewski oraz Józef Hen to laureaci dziesiątej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Te wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są od 2007 roku. Ich powstaniu towarzyszyła obowiązująca do dziś idea, by statuetki trafiały w ręce nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii – reżyserów, operatorów – ale także tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego - dźwiękowców, montażystów czy scenografów.

W tym roku statuetki Nagród SFP wykonane przez Dorotę Dziekiewicz – Pilich otrzymali:

  • Zorika Zarzycka – II reżyser. Prawa ręka większości polskich reżyserów filmowych, od Witolda Lesiewicza po Janusza Zaorskiego, od Stanisława Lenartowicza po Jacka Bromskiego, od Andrzeja Wajdy po Juliusza Machulskiego. W kinematografii pracowała 50 lat przy ponad 70 filmach, serialach i widowiskach TV.
  • Edward Zajiček - Kierownik produkcji, historyk kinematografii polskiej. Profesor nauk ekonomicznych i zarządzania, związany z kinem od 1945 roku. Kierował produkcją wielu filmów fabularnych i dokumentalnych. Napisał unikatowe książki o dziejach gospodarczych filmu polskiego. W PWSFTViT w Łodzi wciąż kształci kolejne pokolenia filmowców.
  • Andrzej Szenajch - Kostiumograf, aktor. Specjalista od kostiumów wojskowych i militariów. Za kostiumy zdobył dwa Orły – Polskie Nagrody Filmowe i dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W latach 1966-2016 zagrał w 180 produkcjach filmowych i telewizyjnych.
  • Andrzej Kołodyński - Krytyk filmowy, historyk kina. Od 1994 roku redaktor naczelny "Kina", wcześniej wieloletni kierownik działu zagranicznego "Filmu". Autor, współautor, redaktor lub tłumacz wielu książek o kinie. Doktor filmoznawstwa wykładający obecnie na dwóch uczelniach.
  • Stanisław Lenartowicz - Twórca filmów animowanych. Reżyser, scenarzysta, scenograf, animator. Zrealizował blisko 50 filmów w różnych gatunkach kina animowanego, nie stroniąc od efektów specjalnych, którymi uświetniałteż filmy fabularne innych reżyserów. Zdobył ponad 30 nagród w kraju i za granicą.
  • Wojciech Marczewski - Reżyser, scenarzysta, pedagog. Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród za twórczość filmową. Wykładowca renomowanych europejskich uczelni filmowych, w tym Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, której był współzałożycielem.
  • Józef Hen - Pisarz, scenarzysta. Na podstawie prozy Józefa Hena, który współpracuje z kinematografią od 1958 roku, powstały m.in. głośne filmy: „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Bokser i śmierć”, „Prawo i pięść”, a także popularne seriale telewizyjne.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.