Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Jerzy Gruza

16 lutego 2020

16 lutego zmarł w Pruszkowie w wieku 87 lat wybitny reżyser telewizyjny i filmowy Jerzy Gruza.

Absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, od początku swojej kariery związał się z raczkującą wtedy Telewizją Polską, dla której zrealizował niezliczoną ilość programów rozrywkowych i muzycznych oraz prawie 60 spektakli Teatu Telewizji, z których wiele, m.in. "Mieszczanin szlachcicem" z Bogumiłem Kobielą, czy "Rewizor" z Tadeuszem Łomnickim weszło do kanonu TVP. Dla Telewizji zrealizował też swojej dwa najważniejsze, dziś kultowe seriale: "Wojnę domową" i "40-latka".

Jako reżyser filmowy zadebiutował w roku 1970 "Dzięciołem". Wyreżyserował też "Przeprowadzkę", powstały na fali popularności serialu "Motylem jestem czyli romans 40-latka", muzyczną "Alicję" oraz "Pierścień i różę", a także w latach 2001-2002 "Gulczasa..." i "Yyyrka..." z gwiazdami popularnego ówcześnie programu "Big Brother". W ubiegłym roku powrócił po wielu latach milczenia filmem "Dariusz".

Za sowją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. w roku 2017 otrzymał "Platynowe Lwy" Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.