Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Kazimierz Karabasz

11 sierpnia 2018

11 sierpnia zmarł w Warszawie w wieku 88 lat Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, twórca "Polskiej Szkoły Dokumentu".

Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (1955), debiutował w roku 1956 - współreżyserowanym z Władysławem Ślesickim - filmem "Gdzie diabeł mówi dobranoc". W kolejnych latach zrealizował kilkanaście wybitnych filmów, które weszły do kanonu tzw. "polskiej szkoły dokumentu". Były wśród nich m.in. "Ludzie z pustego obszaru", "Dzień bez słońca", "Muzykanci", "Ludzie w drodze", "Na progu", "Rok Franka W." i "Sobota Grażyny A. i Jerzego T.".

W latach 70. próbował sił w fabule realizując 4 filmy: "Pryzmat", "We dwoje", "Wędrujący cień" oraz "Cień już niedaleko". Od połowy lat 80. ponownie realizował dokumenty, ostatni - "Co w bagażu?" - powstał 10 lat temu.

Był wieloletnim wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi, wychowawcą wielu pokoleń polskich dokumentalistów, w latach 1982-87 dziekanem Wydziału Reżyserii. Rok temu uhonorowany został Doctoratem Honoris Causa Uczelni.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.