Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Wojciech Wolniak

22 czerwca 2020


21 czerwca zmarł w wieku 74 lat Wojciech Wolniak, kierownik budowy dekoracji.
W kinematografii pracował od połowy lat 70., początkowo w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, od roku 1992 w Opus Filmie. Był współtwórcą scenografii do ponad 30 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych oraz kilkuset filmów reklamowych.

Nie żyje Krystyna Krupska-Wysocka

9 czerwca 2020


9 czerwca zmarła w Warszawie w wieku 84 lat reżyserka Krystyna Krupska-Wysocka.
Z kinematografią związana była od końca lat 50., pracowała przede wszystkim jako II reżyser, m.in. na planach "Czterech pancernych i psa", "Zazdrości i medycyny", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Doliny Issy" i "Lawy". Samodzielnie wyreżyserowała m.in. serial "Żuraw i czapla" oraz "Skutki noszenia kapelusza w maju".
Była aktywną działaczką Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Nie żyje Janusz Chodnikiewicz

29 maja 2020


29 maja zmarł w Warszawie w wieku 84 lat Janusz Chodnikiewicz, reżyser filmów dokumentalnych o tematyce wojskowej.
W latach 1992-2010 był dyrektorem Wytwórni Filmowej "Czołówka". Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2016 był honorowym wiceprzewodniczącym stowarzyszenia.

Nie żyje Waldemar Weiss

29 kwietnia 2020


25 kwietnia zmarł w wieku 64 lat Waldemar Weiss, znakomity kierownik budowy dekoracji.
W kinematografii pracował od połowy lat 80., kierował budową dekoracji do wielu znakomitych filmów, m.in. do "Listy Schindlera", "Dekalogu", "Europy Europy", "Króla olch", "Pana Tadeusza", "Ogniem i mieczem", "Mojego Nikifora" i "Katynia".

Pogrzeb rozpocznie się 30 kwietnia, o godzinie 14.30 w sali B Domu Pogrzebowego Cmentarza Północnego na Wólce Węglowej w Warszawie.

43 polskie filmy na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym

22 kwietnia 2020


Poznaliśmy tytuły wszystkich polskich filmów, które wezmą udział w konkursach 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W Konkursie Polskim zaprezentowane zostaną 43 filmy (22 dokumenty, 10 fabuł i 11 animacji). 9 z nich będzie także walczyć o nagrody w międzynarodowych konkursach Festiwalu.

więcej...

Zmarł Franciszek Szydełko

30 marca 2020


30 marca zmarł w wieku 94 lat Franciszek Szydełko, legendarny treser "Szarika" z "Czterech pancernych i psa".
Choć znany był przede wszystkim z pracy przy tym serialu, to pracował w charakterze tresera i konsultanta na planach ponad 60 produkcji.

Nie żyje Krzysztof Penderecki

29 marca 2020


29 marca zmarł w wieku 86 lat Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych światowych twórców współczesnej muzyki poważnej.
W latach 60. stworzył muzykę do kilkunastu filmów animowanych. Współpracował też z Wojciechem J. Hasem przy jego "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Szyfrach". Później nie tworzył już muzyki oryginalnej, choć nadal jego utwory stanowiły ścieżkę dźwiękową wielu filmów, m. in. "Katynia" Andrzeja Wajdy i "Demona" Marcina Wrony. Były wykorzystane także m. in. w "Egzorcyście" Williama Friedkina, "Lśnieniu" Stanleya Kubricka, "Dzikości serca" Davida Lyncha i "Wyspie tajemnic" Martina Scorsese.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency