Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zmarła Lucyna Smolińska

25 lipca 2020


25 lipca zmarła w Warszawie w wieku 87 lat Lucyna Smolińska, autorka ponad 70 filmów dokumentalnych.
Przez większość swego zawodowego życia związana była z Telewizją Polską, gdzie kierowała redakcjami odpowiedzialnymi za produkcję filmów dokumentalnych.

Nie żyje Janusz Wojtczak

25 lipca 2020


19 lipca zmarł w wieku 63 lat Janusz Wojtczak, mistrz oświetlenia na planach ponad 140 filmów i seriali.

Pogrzeb zmarłego rozpocznie się w środę 29 lipca o godz.12:00 w Kościele św. Katarzyny w Warszawie przy ul. Fosa 17. Po mszy o 13:00 nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz.

Gdynia jednak w tym roku

15 lipca 2020


Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zmienił swoją wcześniejszą decyzję. 45. edycja festiwalu odbędzie się jednak w tym roku, w dniach 9-14 listopada.
Jak informują organizatorzy, festiwal ma się odbyć w "formule hybrydowej": pokazy filmów konkursowych odbywać się mają z udziałem dziennikarzy, ale bez udziału publiczności.

Zmarł Mikołaj Klimek

13 lipca 2020


12 lipca zmarł w Warszawie w wieku 48 lat aktor Mikołaj Klimek.
Absolwent krakowskiej PWST, zagrał kilkadziesiąt epizodów w filmach i serialach. Był przede wszystkim lektorem i aktorem dubbingowym.

Zmarł Jerzy Owczaczyk

7 lipca 2020


29 czerwca zmarł w Łodzi w wieku 74 lat Jerzy Owczaczyk, II reżyser ponad 40 filmów i seriali.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się w czwartek 9 lipca o godzinie 14.00 w Łodzi, na cmentarzu katolickim Doły przy ul. Smutnej.

Nie żyje Barbara Pec-Ślesicka

6 lipca 2020


6 lipca w wieku 83 lat zmarła Barbara Pec-Ślesicka, wybitna kierowniczka produkcji, stała współpracowniczka Andrzeja Wajdy.
Z kinematografią związana była od połowy lat 50., kierowała produkcją większości filmów Andrzeja Wajdy, począwszy od "Miłości dwudziestolatków" (1962), po "Pannę Nikt" (1996). Współpracowała także m.in. z Januszem Zaorskim oraz z synem - Maciejem Ślesickim. W latach 1972-1983 była szefem produkcji Zespołu Filmowego "X".

Nie żyje Wojciech Wolniak

22 czerwca 2020


21 czerwca zmarł w wieku 74 lat Wojciech Wolniak, kierownik budowy dekoracji.
W kinematografii pracował od połowy lat 70., początkowo w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, od roku 1992 w Opus Filmie. Był współtwórcą scenografii do ponad 30 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych oraz kilkuset filmów reklamowych.

Nie żyje Krystyna Krupska-Wysocka

9 czerwca 2020


9 czerwca zmarła w Warszawie w wieku 84 lat reżyserka Krystyna Krupska-Wysocka.
Z kinematografią związana była od końca lat 50., pracowała przede wszystkim jako II reżyser, m.in. na planach "Czterech pancernych i psa", "Zazdrości i medycyny", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Doliny Issy" i "Lawy". Samodzielnie wyreżyserowała m.in. serial "Żuraw i czapla" oraz "Skutki noszenia kapelusza w maju".
Była aktywną działaczką Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Nie żyje Janusz Chodnikiewicz

29 maja 2020


29 maja zmarł w Warszawie w wieku 84 lat Janusz Chodnikiewicz, reżyser filmów dokumentalnych o tematyce wojskowej.
W latach 1992-2010 był dyrektorem Wytwórni Filmowej "Czołówka". Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2016 był honorowym wiceprzewodniczącym stowarzyszenia.

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor