Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: o bydgoskich "Sąsiadach"

9 listopada 2019

3 września 2019 roku minęła 80. rocznica wydarzeń bydgoskiego września 1939 roku oraz 50. rocznica prapremiery poświęconego im filmu Aleksandra Ścibora-Rylskiego "Sąsiedzi", jedynego o tej pory filmu fabularnego, którego bohaterem jest Bydgoszcz. Z tej okazji powstała książka Piotra Zwierzchowskiego i Mariusza Guzka "Sąsiedzi. Film o bydgoskim wrześniu 1939", wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która przypomina dzieje powstania tego filmu oraz jego znaczenia, sytuując je w rozmaitych kontekstach: politycznym, historycznym i historycznofilmowym. Zamiarem autorów nie było wnikanie w rozstrzygnięcia historyczne na temat bydgoskiego wrześniu 1939 roku, chociaż nie sposób, rzecz jasna, tego całkowicie uniknąć. Starali się odmalować sytuację w Bydgoszczy, zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i na przełomie sierpnia i września 1939 roku, bardziej interesował ich jednak poświęcony tym wydarzeniom film. Czy Aleksandrowi Ściborowi-Rylskiemu udało się pokazać niejednoznaczność w relacjach między Polakami i Niemcami? Jak "Sąsiedzi" wpisywali się w kino polskie lat 60., w zawarte w nim obrazy II wojny światowej? Jakie emocje towarzyszyły realizacji filmu? Jaka była jego recepcja w momencie, kiedy ukazał się na ekranach, a był to czas dla Polaków szczególny? Jak wreszcie ogląda się ten film dzisiaj, po przeszło pięćdziesięciu latach od premiery? Na te między innymi pytania próbują odpowiedzieć autorzy, czując się do tego podwójnie uprawnieni: po pierwsze, jako historycy filmu, po drugie – jako bydgoszczanie.


Więcej o książce na stronie wydawnictwa.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.