Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Plakaty do filmów Andrzeja Wajdy w Gdyni

10 września 2014

Ekspozycja "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym" jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, związanym z prezentacją najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.

Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę. Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często.

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów, który oczywiście ciągle rośnie, zapewne też nigdy nie zostanie zamknięty! Udało się dotąd zgromadzić kolekcję plakatów filmowych liczącą blisko 430 obiektów. O niezwykłości zbioru, poza bezdyskusyjną jakością artystyczną polskich prac, najlepiej może świadczyć fakt obecności w nim dzieł pochodzących z niemal 36 krajów, wśród których wiele to egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach a także te pochodzące z odległej przeszłości z egzotycznych czasami dla nas obszarów. Prezentacja plakatów to najprostszy, najbardziej widomy dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie.


Wystawa po raz pierwszy została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego).
Od 15 września do 5 października będzie ją można zobaczyć w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni a od 15 października do stycznia 2015 w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Pod koniec stycznia wystawa prezentowana będzie w Łodzi.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.