Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nie żyje Jan Laskowski

8 grudnia 2014
Fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

8 grudnia zmarł w Warszawie w wieku 86 lat Jan Laskowski, jeden z najważniejszych polskich operatorów filmowych, twórca zdjęć do klasycznych już dzieł polskiej kinematografii.

Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, początkowo pracował jako asystent na planach m.in. "Człowieka na torze", "Cienia" i "Pożegnań".

Jako autor zdjęć debiutował w roku 1958 filmem "Ostatni dzień lata", który był jednocześnie olśniewającym debiutem reżyserskim Tadeusza Konwickiego. W następnych latach był współtwórcą m.in. "Pociągu", "Do widzenia, do jutra...", "Bariery", "Jowity", "Dziury w ziemi", "Poszukiwanego Poszukiwanej", "Wniebowziętych", "Karina", "Hallo Szpicbródka" oraz "Co mi zrobisz jak mnie złepiesz".

Okazjonalnie zajmował się także scenariopisarstwem (był współscenarzystą serialu "Doktor Ewa") oraz reżyserią (był autorem telewizyjnego "Bicia serca" oraz montażowego filmu "Zbyszek" poświęconego Zbigniewowi Cybulskiemu; w latach 60. stworzył kilka filmow animowanych).

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Za zdjęcia do "Do widzenia, do jutra..." otrzymał nagrodę w Melbourne, zdjęcia do "Dziury w ziemi" zostały nagrodzone w Łagowie. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.