Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"Casa Blanca" i "Mów mi Marianna" najlepsze w Krakowie

6 czerwca 2015

6 czerwca w czasie ceremonii zamknięcia zostały wręczone nagrody 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Bohaterkami tegorocznego festiwalu okazały się polskie dokumentalistki, które zgarnęły trzy główne nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, w którym rywalizowało ze sobą 20 dokumentów z różnych stron świata. Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego trafił do Karoliny Bielawskiej, reżyserki filmu "Mów mi Marianna", Srebrny Rogi powędrowały do Aleksandry Maciuszek ("Casa Blanca") i Agnieszki Zwiefki ("Królowa ciszy").

W Konkursie Polskim ponownie zatriumfowała Aleksandra Maciuszek i jej "Casa Blanca" zdobywając Złotego Lajkonika. Srebrne Lajkoniki powędrowały do Krzysztofa Kopczyńskiego i jego filmu "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz", ("Niebieski pokój") i Grzegorza Jaroszuka za "Jak gdyby nic".


Wszystkie nagrody przyznane filmom polskim:

KONKURS POLSKI


MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

  • Złoty Róg dla najlepszego filmu: Karolina Bielawska za film "Mów mi Marianna"; za "poruszający, złożony, namalowany z odpowiednią wrażliwością i przy użyciu właściwych środków portret bohaterki, która z odwagą dąży do osiągnięcia harmonii z własną tożsamością. Fakt, że film powstał właśnie teraz dodaje otuchy. Przekonująca koncepcja kinematograficzna sprawia, że trudne doświadczenia są zrozumiałe w intymnym i uniwersalnym wymiarze. Ukazanie bohaterki na drodze ku zmianie płci w kulturze określonej dualistycznym myśleniem i jej przemiany z głowy rodziny w samodzielną i dumną kobietę rzuca analityczne światło na nasze społeczeństwo i odkrywa niezwykłą siłę wewnętrzną bohaterki"
  • Srebrny Róg dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego: Aleksandra Maciuszek za film "Casa Blanca"; uzasadnienie: "Film porusza temat outsidera zmagającego się z uprzedzeniami i odrzuceniem często wrogiego społeczeństwa w wymiarze uniwersalnym. Sceny rozgrywające się pomiędzy matką i synem pozostają w pamięci jako niezwykle intymne i poruszające"
  • Srebrny Róg dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego: Agnieszka Zwiefka za film "Królowa ciszy"; uzasadnienie: "Problem mniejszości w obrębie mniejszości został przedstawiony w bardzo świeży i zabawny sposób, dzięki czemu film zyskuje na swoim uniwersalnym wymiarze. Widz nie pozostaje obojętnym wobec niezachwianej ambicji i radości życia Denisy. Należy zwrócić szczególną uwagę na zdjęcia i montaż, które sprawiają, że film ten polecamy zwłaszcza młodej widowni"

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

  • Wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC): "Signum" w reżyserii Witolda Giersza; za "odwieczną sztukę i humanistyczne przesłanie"


Nagrodę publiczności odebrała Karolina Bielawska, reżyserka filmu "Mów mi Marianna".



NAGRODY DOC LAB POLAND
DOCS TO START:
DOCS TO GO!

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.