Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zmarła Danuta Szaflarska

19 lutego 2017

19 lutego zmarła w Warszawie w wieku 102 lat Danuta Szaflarska, jedna z najwspanialszych polskich aktorek filmowych i teatralnych, legenda polskiej powojennej kinematografii.

Absolwentka stołecznego Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej z roku 1939, w czasie wojny występowała m.in. w wileńskim Teatrze na Pohulance. Po wojnie początkowo związana ze scenami Krakowa i Łodzi, od roku 1949 występował na scenach warszawskich: w Teatrze Współczesnym, Narodowym, Dramatycznym, a przez ostatnie lata w Teatrze Rozmaitości.

Na ekranie zadebiutowała w roku 1946 główną rolą kobiecą w "Zakazanych piosenkach". Ta rola oraz 2 lata późniejsza w "Skarbie" przyniosły jej wielką popularność. W filmach występowała przez bez mała 70 lat, zagrała w prawie 120 filmach, serialach i spektaklach telewizyjnych, m.in. w "Warszawskiej premierze", "Zemście", "Dziś w nocy umrze miasto", "Domu bez okien", "Lalce", "Dolinie Issy", "Korczaku", "Diabłach, Diabłach" (nagroda za rolę drugoplanową na festiwalu w Gdyni), "Pożegnaniu z Marią" (nagroda za rolę drugoplanową na festiwalu w Gdyni), "Faustynie", "Tygodniu z życia mężczyzny", "Żółtym szaliku", "Królowej chmur", "Pora umierać" (Orzeł za rolę główną, Złota Kaczka oraz nagroda na festiwalu w Gdyni), "Jeszcze nie wieczór" i "Pokłosiu". Ostatnią rolę filmową zagrała dwa lata temu, w wieku 100 lat, w węgierskim filmie "Mama i inne cudaki z naszej rodziny" (film ten nie był dotychczas w Polsce dystrybuowany).

Artystka była wielokrotnie nagradzana i odznaczana, m.in. Nagrodą za całokształt na festiwalu Camerimage, "Orłem" za Osiągnięcia życia, nagrodą "Gustaw" wręczaną przez ZASP za całokształt twórczości artystycznej, Złotym Medalem "Gloria Artis - Zasłużony Kulturze" oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.