Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Nowości wydawnicze: O kinie polskim lat sześćdziesiątych

26 lipca 2017

Nakładem gdańskiego Wydawnictwa Naukowego "Katedra" ukazała się właśnie książka Karola Jachymka "Film - Ciało - Historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych".

Obszerna monografia, oparta na rozprawie doktorskiej autora - kulturoznawcy związanego z warszawskim Uniwersytetem SWPS, dogłębnie opisuje kino polskie lat sześćdziesiątych XX wieku, okresu w historii PRL-u często nazywanego "małą stabilizacją". Autor w poszczególnych rozdziałach szeroko i wielowymiarowo omawia główne zjawiska charakteryzujące jego zdaniem kino tego okresu, m.in. erotykę w kinie, twórczość dokumentalną Kazimierza Karabasza, filmy dla dzieci i młodzieży, obraz młodzieży w filmach Jerzego Stefana Stawińskiego, wczesną twórczość Jerzego Skolimowskiego, filmy o sporcie (ze szczególnym uwzględnieniem boksu), filmy fantastyczno-naukowe, fenomenu debiutujących na ekranie "pięknych dziewcząt" wyłanianych w modnych wtedy konkursach prasowych i wreszcie zjawisko aktorstwa niezawodowego na przykładzie wczesnej twórczości Janusza Kondratiuka.

W jednej z recenzji książki prof. Arkadiusz Lewicki napisał: „Karolowi Jachymkowi udała się sztuka trudna – powiedział coś nowego o epoce, która doczekała się już mnóstwa opracowań i jest (pozornie) świetnie znana i naukowo rozpoznana. Praca ta skutecznie dowodzi, że można jeszcze odnaleźć w latach sześćdziesiątych dzieła i twórców zapomnianych lub konsekwentnie pomijanych, a także zinterpretować twórczość filmową sprzed pół wieku w sposób nowatorski i otwierający nieeksplorowane dotychczas pola i obszary badawcze”.


Książka jest do nabycia w księgarni internetowej wydawnictwa.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.