Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Kazimierz Kutz nie żyje

18 grudnia 2018

18 grudnia zmarł w Warszawie w wieku 89 lat Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i telewizyjnych oraz pisarz i polityk, autor m.in. tzw. trylogii śląskiej: "Soli ziemi czarnej", "Perły w koronie" i "Paciorków jednego różańca".

Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiał jako asystent Andrzeja Wajdy przy "Pokoleniu" i "Kanale" i Jerzego Kawalerowicza na planie "Cienia". Jako samodzielny reżyser debiutował w roku 1958 filmem "Krzyż Walecznych". W kolejnych latach wyreżyserował m.in. "Nikt nie woła", "Ludzi z pociągu", "Milczenie", "Upał" i "Ktokolwiek wie". Powstała w roku 1969 "Sól ziemi czarnej" zapoczątkowała tzw. "trylogię śląską" w skład której weszły kolejne wybitne filmy Kutza: "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". W latach 80. i 90. reżyserował przede wszystkim znakomite spektakle Teatru Telewizji: "Opowieści Hollywoodu", "Samobójcę", "Do piachu...", "Kolację na cztery ręce", "Antygonę w Nowym Jorku", "Emigrantów" i "Kartotekę rozrzuconą". W roku 1993 zrealizował telewizyjny "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza" będący kontynuacją jednej z nowel słynnej "Eroiki" Andrzeja Munka. W połowie lat 90. powrócił do tematyki śląskiej realizując "Zawróconego" oraz "Śmierć jak kromka chleba" o wydarzeniach w kopalni "Wujek" w pierwszych dniach stanu wojennego 1981. Ostatnimi dziełami filmowymi Kutza był bardzo popularny "Pułkownik Kwiatkowski" z roku 1995 i serialowa ekranizacja "Sławy i chwały" Jarosława Iwaszkiewicza z roku 1997. W kolejnych latach - do roku 2004 - tworzył jeszcze kolejne spektakle Teatru Tv.

Po zakończeniu kariery reżyserskiej zajął się polityką: w latach 1997-2007 i 2011-2015 był senatorem, w latach 2001-2005 wicemarszałkiem Senatu, w latach 2007-2011 posłem na Sejm.

Za swoją twórczość i działalność publiczną był wielokrotnie nagradzany: w roku 2004 otrzymał "Orła" za Osiągnięcia Życia, w roku 2009 "Platynowe Lwy" na festiwalu w Gdyni, w roku 2012 przyznawanego przez ZASP "Gustawa" za całokształt twórczości artystycznej, w roku 2015 Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Od roku 2010 był honorowym obywatelem Katowic. Był Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego i Szkoły Filmowej w Łodzi. Tym ostatnim tytułem uhonorowany został 5 dni temu.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.